PoradnikSpinning

Przynęty spinningowe na białoryb

reklama

Łowienie leszczy, płoci, wzdręg czy cert od zawsze kojarzyło mi się z wędkarstwem spławikowym i gruntowym, wielogodzinnymi zasiadkami i rękoma ubrudzonymi zanętą. Wiele lat temu nad motławskimi kanałami spotkałem wędkarzy, którzy z premedytacją łowili białoryb metodą spinningową. Definitywnie jest to sport dla wędkarzy cierpliwych i lubiących łowić bardzo lekko.

Krótko na temat sprzętu do łowienia białorybu

Kwestia wyboru odpowiedniej wędki, kołowrotka i linki głównej to temat na oddzielny artykuł, ale postaram się krótko opisać jak powinien wyglądać podstawowy zestaw spinningowy na białoryb. Generalnie skuteczne łowienie białorybu wymaga od wędkarza większej finezji jeśli chodzi o sprzęt, dobór przynęt i ich prezentacje. Stosuje się bardzo cienkie zestawy z przyponami żyłkowymi, co wymaga delikatnego i asekuracyjnego holu. Jeśli chodzi o kij spinningowy, to dobrym wyborem będzie wędzisko ultralekkie, o ciężarze wyrzutu oscylującym wokół dwóch lub trzech gramów. To założenie jest pewnym uproszczeniem, dlatego że nasz wybór powinien być dostoswany do konkretnego łowiska, na którym warunki mogą znacznie się różnić.

Skuteczne łowienie białorybu może zmusić spinningistę do sięgnięcia po ekstremalnie lekki sprzęt dedykowany do tej metody jak np. Gammarus Nano Spin MSK o maksymalnym ciężarze wyrzutu 0.6g (sic!). Oczywiście da się łowić sprzętem typowo okoniowym, ale trzeba pamiętać że wędziska do łowienia białorybu mają inną charakterystykę. Są to konstrukcję o wolnej, parabolicznej akcji i ugięciu przesuniętym daleko w kierunku rękojeści. Taka charakterystyka wędki pozwala na amortyzowanie walczącej ryby, co jest niezwykle ważne biorąc pod uwagę grubość przyponu i żyłki czy linki głównej używanej do łowienia białorybu. Najczęściej stosuje się żyłki o grubości 0.12-0.16 mm lub ekstremalnie cienkie plecionki o grubości PE0.1-PE0.3, a w takim przypadku spowolniona akcja kija chroni zestaw przed zerwaniem. Dopełnieniem zestawu jest kołowrotek w rozmiarze 1000 lub 2000, choć nierzadko wędkarze sięgają po kołowrotki w rozmiarze 500 (wg. oznaczeń Shimano).

Jakie gatunki ryb można złowić na spinning?

Białoryb łowię z premedytacją maksymalnie kilkanaście razy w roku, głównie w przerwach między okoniowaniem. Najczęściej na drugim końcu zestawu meldują się krąpie, wzdręgi, leszcze i płocie oraz ukleje, co oczywiście zależne jest od rybostanu danego łowiska. Odpowiednio dobrana i zaprezentowana przynęta pozwala dobrać się do większości gatunków ryb spokojnego żeru, więc spinnigista szukający białorybu może spodziewać się praktycznie każdego gatunku.

Przynęty spinningowe na białoryb

Jakie przynęty na białoryb?

W tym artykule skupię się na przynętach miękkich, które według mnie są najbardziej skutecznymi przynętami na białoryb. Oczywiście białoryb można łowić na przynęty twarde (obrotówki czy cykady), ale najłatwiej i najtaniej białoryb łowi się na przynęty silikonowe. W tej kategorii królują głównie imitacje wszelkich owadów i organizmów, które są naturalnym pokarmem ryb spokojnego żeru takich jak larwy ważki, krewetki bałtyckie, kiełże, widelnice czy ochotki. Poniższa lista to tylko i wyłącznie moja subiektywna opinia – jak wiadomo każdy wędkarz ma swoje racje i prawdy, tak jest też w tym przypadku.

FishUp

Ukraiński producent przynęt FishUp jest zdecydowanie moim ulubionym – ich przynęty stosuję z powodzeniem w łowieniu okoni, a niektóre modele są wręcz ideałem przynęt na białoryb. Nikogo nie zaskoczę twierdząc, że najskuteczniejszą i najbardziej uniwersalną przynętą jest Tanta. Jej najmniejszy rozmiar (1”) tu uniwersalny wabik, na który skuszą się praktycznie wszystkie gatunki ryb pływających w polskich wodach. Chcąc łowić selektywnie można sięgać po większe rozmiary, które sprawdzają się w przypadku łowienia okoni. Kolejnym ciekawym modelem jest Flit, który tak jak w przypadku Tanty doskonale nadaje się do łowienia okoni. Inne ciekawe propozycje to imitacja larwy chrząszcza wodnego Diving Bug czy najmniejsze twistery z serii Fancy Grub.

Fishchaser

Przynęty Fischaser to bardzo skuteczne wabiki produkowane w Polsce, doskonale sprawdzające się podczas łowienia ryb spokojnego żeru. Wśród szerokiej palety przynęt najchętniej sięgam po najmniejsze pozycje – imitacje jętki, chruścika i bardzo małe kopytka z serii Nanomaster. Przynęty mają niespotykaną nigdzie indziej kolorystykę i bardzo wysoką skuteczność, co zdecydowanie wyróżnia je spośród innych propozycji. Fishchaser Chruścik to obowiązkowa pozycja w pudełku spinningisty łowiącego białoryb.

Przynęty spinningowe na białoryb
Przynęty spinningowe na białoryb

Softbaitfishing

Lokalny producent przynęt z Gdańska, w ofercie którego znaleźć można świetne wabiki na białoryb. Najczęściej wybieram imitacje owadów, które zbroję w cienkie haki i wolframowe czeburaszki o wadze 0.6-1 g.. Softbaitfishing Widelnica i Kiełż to moje podstawowe wabiki na płocie i wzdręgi. Ogromnym plusem tych przynęt jest ich kolorystyka – połączenia kolorów są niestandardowe i bardzo dobrze dobrane. Szczególnie polecam wariacje koloru motoroil, który potrafi budzić pozornie martwą wodę.

Przynęty spinningowe na białoryb

Libra Lures

Chociaż Libra pozycjonuje się głownie jako producent przynęt dedykowanych pstrągowemu łowieniu to skutecznie można nimi łowić wszelkie gatunki żerujące na owadach i larwach. Ich przynęty wykonane są z bardzo miękkiego silikonu, który w połączeniu z atraktorami tworzy bardzo skuteczną przynętę na białoryb. Do łowienia białorybu używam przynęty Fatty D’Worm i Fatty D’Worm Tournament, które są świetną imitacją czerwonego robaka.

Berkley Maxi Blood Worm

Propozycja od Berkley’a to imitacja ochotki, czyli larwy muchówek z rodziny ochotkowatych. Naturalna ochotka to bardzo dobra przynęta na białoryb – łowi się na nią z powodzeniem małe ukleje i duże leszcze. Blood Worm nasączony jest atraktorem, który dodatkowo przyciąga i prowokuje ryby do brania. Inną równie skuteczną przynętą od amerykańskiego producenta jest Mouse Tail, który przypomina małą kulkę silikonową z długim i wiotkim ogonkiem.

Inne przynęty

Wprawne oko wędkarza od razu wychwyci brak jednej z podstawowych typów przynęt na białoryb w tym artykule – microjig’ów. Powód jest bardzo prosty – nie łowię nimi tak często jak przynętami silikonowymi, które na moje spinningowanie są w zupełności wystarczające. Korzystam praktycznie z jednego typu microjig’a, na który świetnie reagują płocie i wzdręgi czyli Red Tag – połączenia czarnego korpusu z krótkim, czerwonym ogonkiem. Bardzo ciekawą propozycją są również przynęty typu microjig połączone z silikonowymi korpusami.

Część gatunków można z powodzeniem łowić na mikroobrotówki, które wyjątkowo dobrze sprawdzają się podczas łowienia wzdręg. Moimi ulubionymi obrotówkami w rozmiarach mikro są Pontoon21 Ball Concept oraz  klasyczne Meppsy XD w najmniejszych rozmiarach. 

Podsumowanie

Tajemnicą poliszynela jest fakt, że polskie wody (delikatnie rzecz ujmując) nie są najbardziej obfitymi jeśli chodzi o populacje drapieżników. Łowienie białorybu może być ciekawą alternatywą lub uzupełnieniem poszukiwań typowych gatunków łowionych na spinning, takich jak okoń, boleń czy szczupak. Biorąc pod uwagę delikatność sprzętu używanego do łowienia białorybu, hol większej płoci czy wzdręgi może być równie ciekawy i emocjonujący jak w przypadku „typowych” drapieżników. Łowienie białorybu na spinning jest też bardzo dobrą formą doskonalenia umiejętności wędkarskich, czyli m.in. czucia zestawu, holu czy prowadzenia przynęty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *