Feeder, Picker i Wędkarstwo gruntowePoradnik

Jak złowić lina z gruntu

reklama

Lin to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych gatunków ryb jakie możemy łowić w naszych wodach. Dlatego też nie ma się co dziwić, że ta właśnie ryba staje się celem numer jeden wielu wędkarzy. W tym wpisie sprawdzimy dokładniej jak złowić lina z gruntu i o czym pamiętać wybierając się nad wodę w jego poszukiwaniu.

Pora dnia – kiedy żeruje lin?

Bez względu na to na łowienie jakiego gatunku się nastawiamy, to właśnie odpowiednie przygotowanie do wyprawy wędkarskiej i obrana taktyka bardzo często decydują o sukcesie lub naszej porażce. Jadąc na liny powinniśmy uwzględnić porę dnia i sprawdzić kiedy lin najlepiej żeruje. Oczywiście wędkarstwo jest nieprzewidywalne i w zasadzie kiedy wędki są w wodzie, to wszystko jest możliwe. Nie mniej jednak szczęściu trzeba pomagać, dlatego też warto wiedzieć, że są okresy w ciągu roku jak też w ciągu doby, kiedy liny chętniej pobierają pokarm. To właśnie wtedy warto przebywać nad wodą i zachować koncentrację. Pierwsze lepsze brania lina przypadają na okres wiosenny. Latem i wczesną jesienią, kiedy woda jest jeszcze ciepła, gatunek ten także dobrze żeruje. W późniejszym okresie dobrą porą dnia na łowienie lina jest świt, a także późne popołudnie i wieczór.

Jak złowić lina z gruntu

Jak wybrać łowisko

Kolejnym krokiem w linowej układance jest wybór odpowiedniego łowiska. Zdecydowanie najwięcej osób łowi liny w jeziorach i starorzeczach, a więc w miejscach, które są bogate w różnego rodzaju roślinność. Trudno o złowienie lina w rzece, ale to raczej temat na inny materiał. Do łowienia linów wybieramy miejsca raczej płytsze, gdzie głębokość nie przekracza dwóch metrów. Bonusem w takim miejsc będzie obecność trzcin, pałki wodnej, grążeli i innego rodzaju roślinności. Liny lubią miejsca, w których woda jest nieco lepiej natleniona, dlatego też warto ich szukać w pobliżu ujść do zbiornika różnego rodzaju strug, cieków czy innych tego typu spływów wody. Warto pamiętać, że woda w takich miejscach niesie ze sobą dodatkowy pokarm. W takich miejscach sposób na lina zależy od wędkarza. Mimo, iż będziemy łowić z gruntu, to nasze zestawy warto pozostawić stosunkowo blisko brzegu, zachowując przy tym maksymalną ostrożność, spokój i koncentrację. Obserwacja wody, cisza na łowisku to klucz do skutecznego łowienia linów.

Wędka na lina do łowienia z gruntu

Wybierając się na liny musimy skompletować odpowiedni sprzęt. Zacznijmy od wędki. Na rynku nie ma dedykowanych modeli wędek gruntowych na liny, nie mniej jednak, mnogość dostępnego sprzętu może przytrafić o zawrót głowy nie tylko początkującego wędkarza. Warto postawić na wędkę typu feeder. Jest to rozwiązanie dość uniwersalne ponieważ będziemy mogli łowić klasycznie przy użyciu koszyczka zanętowego, jak też z podajnikiem do metody. Z racji tego, że linowe miejscówki są w wielu przypadkach dość mocno zarośnięte, warto postawić na nieco dłuższe modele wędek np. 3.60 m. Taka wędka da nam nieco więcej komfortu w trakcie holu i pozwoli skutecznie manewrować, omijając roślinność. Nie bójmy się stosować wędek nieco mocniejszych np. cw. do 60-80 gram. Liny są silnymi rybami, a w połączeniu z dużą ilością zaczepów i roślinnością na łowisku, niekiedy zapas mocy wędki nam się przyda. Oczywiście, jeśli łowisko jest „czyste” to śmiało można używać wędek o długości 3.30 metra oraz nieco delikatniejszych.

Jaki kołowrotek do łowienia z gruntu

W kolejnym kroku kompletowania sprzętu musimy wybrać kołowrotek. Tutaj podobnie jak w przypadku wędek, nie ma modeli dedykowanych pod łowienie linów. Dlatego też sprawdzi się każdy model pasujący do naszego wędziska. Mogą to być kołowrotki z przednim lub tylnym hamulcem a nawet, jeśli ktoś woli z wolnym biegiem. Rozmiar kołowrotka jaki wybierzemy będzie raczej standardowy 3000-5000. Warto postawić na modele płynnie pracujące ze sprawnym hamulcem, który nierzadko przyda się podczas holu lina.

Jak złowić lina z gruntu

Zestaw końcowy

Zestaw końcowy to jeden z najistotniejszych elementów zestawu wędkarskiego, nie tylko przy łowieniu linów. Dlatego też warto poświęcić mu kilka słów tak aby nasz sposób na lina okazała się skuteczny. Łowiąc liny z gruntu klasycznym feederem powinniśmy stosować nieco dłuższe przypony, nawet 50-70 cm. Z racji tego, że większość linowych łowisk jest dość mocno porośnięta, zestaw końcowy powinien być nieco mocniejszy np. z żyłki 0.16 a nawet 0.18 mm i haczykiem w rozmiarze 10-12. Przy łowieniu linów na metodę stosujemy krótsze, dziesięciocentymetrowe przypony z fluorocarbonu lub żyłki o podobnej grubości. W obu przypadkach możemy stosować przypon z włosem i stoperkiem, bagnetem lub gumką, jeśli zdecydujemy się nie umieszczać przynęty bezpośrednio na haku.

Zanęta na lina

Lin jest rybą, która lubi dobrze zjeść i treściwie. Dlatego też zastanawiając się jak nęcimy lina powinniśmy uwzględnić, że nasza mieszanka powinna obfitować np. w ziarna gotowanej kukurydzy, posiekane rosówki, czerwone robaki, a nawet pellet w rozmiarze od 6 do 12 mm czy pokrojone kulki proteinowe. Jak widać zanęta przypomina i to bardzo tą stosowaną przy łowieniu karpi. Nie ma się co dziwić, przecież lin należy do rodziny karpiowatych. Dzięki tak grubym frakcją będziemy mieć pewność, że w łowisku zanęta pozostanie przez dłuższy czas i nie zostanie zjedzona przez mniejsze ryby takie jak płocie czy wzdręgi. Taką mieszankę możemy wzbogacić aromatem w postaci zalewajki lub boostera. Pewnie wile osób zastanawia się jak długo nęcimy lina? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wiele zależy od łowiska i populacji ryby. Na niektórych wodach wystarczy podanie mieszanki przez 3-4 dni, podczas gdy na innych zwabienie lina zajmie nawet 10 dni i więcej. Podczas samej zasiadki do podajnika podajemy standardowo pellet 2-4mm. Jeśli łowimy klasycznym feederem, to do koszyczka powinna powędrować zanęta sypka wzbogacona spora ilością kukurydzy i posiekanych robaków, a więc to czym przygotowywaliśmy nasze łowisko.

Przynęty na lina

Łowiąc liny z gruntu za przynęty możemy stosować kukurydzę, czerwone robaki, rosówki. Dobrym wyborem będzie tworzenie różnowgo rodzaju „kanapek” np. kukurydza plus czerwony robak. Na liny doskonale sprawdzą się też takie przynęty jak: pellet, dumbellsy, waftersy, a nawet kulki proteinowe zarówno pływające jak i tonące. Ze smakami i kolorami tych ostatnich przynęt warto kombinować, ponieważ każda woda rządzi się swoimi prawami, w tym także przyzwyczajenia ryb są różne.

Jak złowić lina z gruntu

Podsumowanie

Łowienie linów na pewno będzie wyzwaniem dla niejednego wędkarza. To ryba, której trzeba i warto poświęcić trochę czasu. Tutaj doskonale sprawdzi się powiedzenie, że „wędkarstwo uczy pokory”, gdyż nawet najmniejszy popełniony błąd może zniweczyć kilkudniową pracę nad linem. Nie mniej jednak złowienie pięknego „klucha” będzie świetną nagrodą za wytrwałość w przygotowaniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *