Spinning

Woblery na szczupaka – dlaczego warto i jak na nie łowić

reklama

Co warto wiedzieć o woblerach?

Zanim zdecydujesz się kupić kilka woblerów, a następnie wybierzesz się nad wodę, aby dokonać pierwszych testów, warto wiedzieć o nich jak najwięcej. Dzięki temu łowienie tą przynętą stanie się z jednej strony przyjemnością, a z drugiej okaże się skuteczne. Oczywiście praktyka czyni mistrza, jednak dobrze na samym początku przygody z woblerami zgłębić odrobinę teorii.

Jeśli zastanawiasz się, jaki wobler na szczupaka będzie najlepszy, to analizę trzeba zacząć od jednego z najważniejszych parametrów tego typu przynęty – głębokości, na jakiej pracuje. Głównym założeniem woblera jest praca na odpowiedniej głębokości łowiska. Są modele pracujące przy powierzchni wody, w toni, a także blisko dna. Jak więc podjąć decyzję, który z nich będzie najskuteczniej prowokował drapieżnika do brania?

PRZYNĘTY, ZANĘTY, AKCESORIA

To zależy od wielu czynników, m.in. specyfiki łowiska, pory roku, miejsca, w którym łowimy itp. Każde łowisko rządzi się swoimi prawami i musisz wiedzieć, że aby odnosić sukcesy na konkretnej wodzie, łowisko należy po prostu dobrze poznać. Wielu wędkarzy w swoich pudełkach posiada woblery pracujące zaraz pod powierzchnią wody lub schodzące na minimalną głębokość. Często na opakowaniach tychże modeli znajdziesz oznaczenie SR, które podpowie Ci już na wstępie, z jaką kategorią woblera na szczupaka masz do czynienia.

W większości przypadków takie modele woblerów będą wyposażone w nieduży ster umocowany pod kątem między 45 a 90 stopni. To bardzo dobre przynęty, szczególnie na płytkie łowiska, w okresach kiedy szczupaka można spotkać właśnie w takich partiach wody. Zazwyczaj wędkarze stosują je w majowych połowach, kiedy sezon na szczupaka w zasadzie się otwiera. Popularnymi woblerami na szczupaki są też modele schodzące nieco głębiej i pracujące zazwyczaj w toni.

Producenci oznaczają je symbolem DR. Charakteryzują się one dużo większym sterem, który znajduje się znacznie bliżej przynęty niż w przypadku modeli woblerów powierzchniowych. Ostatnią grupą przynęt są woblery schodzące praktycznie do samego dna (oznaczone symbolem SDR).

To grupa przynęt, dzięki której będziesz miał okazję obłowić praktycznie każde zakamarki łowiska. Świetnie sprawdzają się w chłodniejszych porach roku, kiedy to wraz ze spadkiem temperatury wody ryba schodzi w niższe partie łowiska. Wiele osób używa tych modeli woblerów szczupakowych do łowienia metodą trollingową. Jednak pamiętaj, że nie na każdym łowisku jest ona dozwolona.

Kolor i typ woblera na szczupaka

Dobieranie przynęt przy łowieniu szczupaków to swoista gra w kolory. Warto mieć w swoim pudełku różnokolorowe przynęty, ponieważ nigdy nie wiesz, co danego dnia będzie najbardziej pasowało tej rybie. Jest wiele teorii dobierania koloru przynęty do łowienia drapieżników, jednak i w tym przypadku nie ma złotego środka.

WOBLERY, POPPERY, JERKI, SWIMBAITY

Na pewno nie powinno zabraknąć woblerów o naturalnych kolorach, imitujących narybek, czyli pokarm szczupaków. Dobrze będzie także zaopatrzyć się w nieco ciemniejsze woblery oraz kolory bardziej agresywne, jaskrawe. Tylko odpowiednie poznanie łowiska pozwoli Ci wyselekcjonować grupę woblerów szczupakowych, które sprawdzają się na danej wodzie. Dlatego w większości przypadków metoda prób i błędów jest po prostu niezbędna.

W tym miejscu warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię, a w zasadzie parametr woblerów na szczupaka. Chodzi tu o pływalność. Popularną grupą są woblery szczupakowe pływające, oznaczane symbolem F lub FL, w zależności od producenta. To specyficzna grupa przynęt, gdyż w momencie zaprzestania pracy, natychmiast wynurzają się one na powierzchnię wody.

To świetne przynęty, kiedy wędkarzowi zależy na obłowieniu płytkich, mocno zarośniętych partii wody. Są idealne do łowienia w okolicach grążeli czy trzcinowisk. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie inne tego typu przynęty miałyby problem. W swoim pudełku warto ponadto posiadać woblery neutralne, czyli takie, które w momencie zaprzestania prowadzenia (zwijania) pozostają w danym miejscu, nie unosząc się ani w kierunku powierzchni, ani w kierunku dna.

Ostatnią grupą są woblery tonące. Oznaczane są symbolem S. Wielu wędkarzy lubi na nie łowić, gdyż zazwyczaj pozwalają na oddawanie naprawdę dalekich rzutów, dzięki czemu można obłowić większy obszar wody.

Jak widzisz, rodzina woblerów szczupakowych jest dość duża. Na początek warto zainwestować w kilka sztuk, aby sprawdzić, czy takie łowienie jest dla Ciebie odpowiednie. Sprawdź ofertę już dzisiaj, ponieważ sezon na szczupaka za pasem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *