OPIS LOWISKA
Łowisko położone jest w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w pobliżu miejscowości Kikity. Jezioro o powierzchni 700 ha, głębokie na 21 m ze średnią głębokością 7 m. Jest to pięknie położony akwen, wśród łąk i lasów, z bardzo czystą wodą - widzialność latem w wodzie to 3,6 m. Dno zróżnicowane - piaszczyste i żwirowe z licznymi głęboczkami, pagórkami, podwodne łąki z rdestnicy i ramienicy.
W południowo - zachodniej części zbiornika znajduje się jedna wyspa o powierzchni ok. 1 ha. Zbiornik morenowy, ma długość ponad 5 km i szerokość ok 3 km. Rozciąga się z zachodu na wschód. Połączenie z jeziorami: Kikity - w południowo -zachodniej części dopływ, Bierdawy - w północnej części dopływ i z jeziorem Ławki - w części zachodniej dopływ. W sumie istnieje około 10 dopływów do J. Luterskiego
Jezioro typu sielawowego. Można złowić wyjątkowe okazy szczupaka, występuje węgorz, lin, leszcz, płoć, okoń. Wyzwaniem w tych wodach jest złowienie okonia - przy odpowiednich umiejętnościach można złowić okaz o wadze 1,5 kg.
Nad jeziorem często wieją silne wiatry - łowienie z łódki wymaga zachowania ostrożności.
NOCLEGI
Baza noclegowa jest dobrze rozwinięta - znajdziemy liczne ośrodki, pola biwakowe, pensjonaty.
ATRAKCJE
W pobliskich Kikitach:
Szlak rowerowy w okół jeziora Luterskiego i Bierdawskiego.
DOJAZD
Dojechać można szosą z Dobrego Miasta, przez Jeziorany do Bisztynka. Jezioro możemy zobaczyć po lewej stronie szosy już w Kikitach i dalej, jadąc do Lutr będziemy mieli zbiornik cały czas po lewej.
Adres podany w danych kontaktowych prowadzi do gospodarza łowiska jakim jest Gospodarstwo Rybacko-Wędkarsie Olsztyn, które posiada siedzibę w innym miejscu niż opisywane łowisko. Sam akwen położony jest w miejscu oznaczonym na mapie dojazdu.
INNE
W miejscowości Lutry, bardzo blisko jeziora znajduje się sklep spożywczy.
Linia brzegowa dobrze rozwinięta - liczne zatoczki. Największe dwie zatoki na północnym - wschodzie nazywane Małym Luterskim. Brzegi miejscami wysokie (od strony południowej), miejscami niskie, porosłe trzciną i sitowiem. Najbliższe otoczenie to grunty orne, nieużytki, lasy i obszary zabudowane.
Właściciele posiadający dostęp do wody wybudowali liczne pomosty. W Kikitach ogólnie dostępne jest duże molo.