Jezioro Ukiel

Olsztyn, Warmińsko-mazurskie

 

Jezioro jest zlokalizowane w województwie warmińsko-mazurskim, na obszarze Pojezierza Olsztyńskiego, w północno-zachodniej części Olsztyna. Jezioro to jest największym i najgłębszym zbiornikiem Olsztyna. Składa się z czterech plos, które łączą się ze sobą przesmykami nazywanymi Lwia Paszcza, Zakręt i Czarne Wrota. Północna część to Ploso Gutkowskie (Zatoka Kopernika) o maksymalnej głębokości około 43 m i powierzchni 118 ha, środkowa część to Ploso Przejma (Pacyfik) o głebokości 41 m i powierzchni 85 ha, zachodnia część - Ploso Łupstyskie (Łupsztyskie, Łabędzia Szyja) ma głębokość około 32 m i powierzchnię 85,4 ha, natomiast południowo-wschodnia to Ploso Olsztyńskie (Zatoka Grunwaldzka) o głębokości około 20 m i powierzchni 120,4 ha. We wschodniej części znajduje się niewielki odpływ (Kortówka) uchodzący do sąsiedniego jeziora.

Linia brzegowa jeziora, o długości 22550 m, jest dobrze rozwinięta, tworzy dużą liczbę zatok i półwyspów, z których największy – Ostrów - oddziela akwen Środkowy od Gutkowskiego. Dno zbiornika jest piaszczyste i piaszczysto-muliste. Do kilku metrów głębokości, głównie w zatokach porośnięte obficie roślinnością zanurzoną. Dominuje rogatek, moczarka, rdestnice i włosienicznik. Miejscami występują jeszcze ramienice. 

Mimo, że jezioro znajduje się w granicach miasta, odnajdziemy tu ciche i prawie dzikie miejsca. Wśród wędkarzy uchodzi za doskonałe łowisko leszcza, szczupaka i okonia. W ostatnich latach wędkarze zaczęli łapać okazałe sieje spod lodu. Występują tu także: płocie, liny, sumy, węgorze, sielawa i wiele innych gatunków ryb. Mankamentem jeziora jest duży ruch łodzi motorowych oraz skuterów w okresie letnim. W okresie letnim, na akwenach Gutkowskim i Środkowych prowadzone są rybackie połowy sielawy, a jesienią można spotkać rybaków próbujących łowić węgorze. 

NOCLEG

W pobliżu jeziora istnieje wiele możliwości noclegowych o różnym standardzie: od pól kempingowych, przez pokoje w pensjonatach, aż po apartamenty w hotelach.

GASTRONOMIA

Przy jeziorze, szczególnie po jego południowej stronie mieści się kilka restauracji oraz lodziarnia.

ATRAKCJE

Okolice zbiornika oferują takie atrakcje jak miejskie kąpielisko z molem czy place zabaw dla dzieci. Bardzo wiele możliwści istnieje także dla miłośników sportu: przystanie i szkółka żeglarska, centrum skoków spadochronowych, skatepark, boisko do siatkówki, stanowiska szachowe, wypożyczalnie sprzętu wodnego i rowerów, a w czasie zimy nawet lodowisko. Położenie na terenie Olsztyna zapewnia również dostęp do jego atrakcji takich jak m.in. gotycki zamek, zabytkowe budynki sakralne, planetarium czy muzeum Warmii i Mazur.

DOJAZD

Do jeziora dojechać można od strony trasy nr 16 lub drogi 527, od których odchodzi wiele bocznych dróg prowadzących bezpośrednio do brzegu zbiornika. Wokół jeziora mieszczą się parkingi, przystanki autobusowe, 500 m od brzegu stacja kolejowa Olsztyn Zachodni

INNE

Właścicielem łowiska jest Gospodarstwo Rybackie Bartołty Wielkie, którego siedziba znajduje się w innym miejscu niż opisywane łowisko.

Zezwolenia na łowienie można nabyć w wyznaczonych sklepach wędkarskich w Olsztynie, Barczewie, Dorotowie, Tumianach, Majdach, Bartoszycach, Łupstychu i Ramsowie oraz poprzez aplikację mobilną.

Wędkowanie z brzegu możliwe jest przez cały rok, z łodzi od 1.VI do 30.XI, pod lodem od 1.XII do 31.III.


Dane łowiska

  • Rodzaj łowiska: Komercyjne
  • Metody łowienia: Brak danych
  • Wielkość łowiska: 415 ha
  • Głębokość: śr. 10,6 m, max. 43 m
  • Ilość stanowisk: Brak danych
  • Dominująca ryba: Brak danych
  • Rekord łowiska: Brak danych

Występujące ryby


Udogodnienia / Usługi dodatkowe


Mapa łowiska

Jezioro Ukiel

Opis stanowisk

Stanowisko nr 1 - brak informacji.

Wymogi

  • Więcej informacji w regulaminie.
Opinie użytkowników
Łowiska komercyjne spinningowe w pobliżu