Jezioro Tumiańskie

Barczewo, Warmińsko-mazurskie

 

Jezioro jest zlokalizowane w województwie warmińsko-mazurskim, na obszarze Pojezierza Olsztyńskiego, w pobliżu miejscowości Tumiany. Akwen należy do grupy głębszych zbiorników na tym terenie. Jezioro jest zasilane przez wpadającą do niego w południowej części rzekę Wardęgę, a jego północno-wschodni kraniec łączy się z rzeką Dadaj, ponadto akwen łączy się również z innym jeziorem. Zgodnie z klasyfikacja rybacką jezioro Tumiańskie zostało zaliczone do typu leszczowego. Wśród różnorodnych gatunków ryb znajdują się tu m.in.: szczupak, sandacz, leszcz, lin, płoć, węgorz, sum, okoń. Na jeziorze istnieje całkowity zakaz korzystania z silników spalinowych, co sprzyja spokojnemu łowieniu ryb. 

Ławica przybrzeżna jest piaszczysta i miejscami nieco zamulona. Otoczenie jeziora od południa i zachodu zajmują lasy, pozostałe łąki i pola. Zbiornik jest niezbyt obficie zarośnięty. Szuwary opasają znaczną długość linii brzegowej, lecz pasem mało gęstym i wąskim. U północnych krańców roślinność występuje kępowo. Wśród szuwarów przeważają trzcina, sitowie i manna. Roślinność zanurzona, z wyjątkiem północnych brzegów, jest niebogata - przeważają wśród niej rogatek i moczarka.

NOCLEG

Przy jeziorze istnieje możliwość wynajęcia domku lub pokoju w gospodarstwie agroturystycznym czy ośrodku wypoczynkowym.

GASTRONOMIA

Około 100 m od jeziora, w jednym z ośrodków wypoczynkowych, znajduje się restauracja.

ATRAKCJE

Jezioro leży na szlaku kajakowym po rzece Dadaj.

DOJAZD

Dojazd do jeziora Tumiańskiego jest możliwy od strony Barczewa drogą nr 16 do skrzyżowania (około 8 km), następnie na prawo w kierunku Tumian i Bartołt Wielkich. Inna droga prowadzi z Barczewa przez Kierzliny do Bartołt Wielkich. Dojazd jest możliwy do samego brzegu nieutwardzoną drogą.

INNE

Zezwolenia na łowienie można nabyć w wyznaczonych sklepach wędkarskich w Olsztynie, Barczewie, Dorotowie, Tumianach, Majdach, Bartoszycach, Łupstychu i Ramsowie oraz poprzez aplikację mobilną.

Wędkowanie z brzegu możliwe jest przez cały rok, z łodzi od 1.VI do 30.XI, pod lodem od 1.XII do 31.III.


Dane łowiska

  • Rodzaj łowiska: Komercyjne
  • Metody łowienia: Brak danych
  • Wielkość łowiska: 122 ha
  • Głębokość: śr. 6,7 m, max. 17 m
  • Ilość stanowisk: Brak danych
  • Dominująca ryba: Brak danych
  • Rekord łowiska: Brak danych

Występujące ryby


Udogodnienia / Usługi dodatkowe


Mapa łowiska

Jezioro Tumiańskie

Opis stanowisk

Linia brzegowa jeziora Tumiańskiego należy do słabo rozwiniętych, najczęściej wysoka, miejscami stroma. Jedynie we wschodniej części płaska i podmokła.

Wymogi

  • Więcej informacji w regulaminie.
Opinie użytkowników
Łowiska komercyjne w pobliżu