Jezioro Szeląg Wielki

Ostróda, Warmińsko-mazurskie

Jest to malownicze rynnowe jezioro leżące około 6 km na wschód od Ostródy, na obrzeżach rozległego kompleksu Lasów Taborskich z rezerwatem "Sosny Taborskie". W środkowo-wschodniej części zbiornika odpływa Taborzanka, a w środkowo-zachodniej jest wypływ Kanału Ostródzkiego. Na południu istnieje połączenie krótkim kanałem z innym jeziorem. Zbiornik według klasyfikacji rybackiej reprezentuje typ sielawowy. Należy do obwodu rybackiego jeziora Szeląg Wielki na cieku bez nazwy w zlewni rzeka Drwęca.

Najbliższa okolica zbiornika to lasy, pola uprawne, nieużytki, stawy hodowlane i zabudowa okolicznych miejscowości. Brzegi północne i południowe są wysokie, pozostałe łagodnie opadają do wody. Roślinność szuwarowa porasta brzegi pasem różnej szerokości, miejscami wchodzącym w jezioro nawet 90 metrów. Dno jeziora jest piaszczysto-muliste. W 1990 roku wodę jeziora zakwalifikowano do II klasy czystości.

NOCLEG

Wokół jeziora istnieje wiele możliwości noclegowych o różnym standardzie: od pola namiotowego, przez pokoje w gospodarstwach agroturystycznych i domki letniskowe, aż po apartamenty. 

GASTRONOMIA

Najbliższe restauracje znajdują się po wschodniej i południowej stronie jeziora. W siedzibie gospodarstwa, będącego właścicielem łowiska, można zakupić ryby.

ATRAKCJE

Około 100 m od południowego brzegu jeziora istnieje możliwość odwiedzenia historycznego bunkru.

DOJAZD

Do jeziora dojechać można drogą nr 16 łączącą Olsztyn i Ostródę, która przebiega wzdłuż południowego brzegu jeziora, odchodzi od niej kilka dróg prowadzących bezpośrednio do brzegów zbiornika. Przy południowym brzegu znajduje się parking samochodowy. Około 500 m od południowego brzegu jeziora mieści się również stacja kolejowa Stare Jabłonki. 

INNE

Zezwolenie na połów ryb można zakupić przy zachodnim brzegu jeziora, w siedzibie Gospodarstwa Rybackiego Ostróda.


Dane łowiska

  • Rodzaj łowiska: Komercyjne
  • Metody łowienia: Brak danych
  • Wielkość łowiska: 599 ha
  • Głębokość: śr. 13,5 m, max. 35,5 m
  • Ilość stanowisk: Brak danych
  • Dominująca ryba: Brak danych
  • Rekord łowiska: Brak danych

Występujące ryby


Udogodnienia / Usługi dodatkowe


Mapa łowiska

Jezioro Szeląg Wielki

Opis stanowisk

Jezioro jest dobrze dostępne w okolicy miejscowości, znajduje się na nim kilkanaście pomostów, w tym duże z możliwością cumowania łodzi.

Wymogi

  • Dobowe limity połowu na wodach gospodarstwa: 10kg ryb ogółem; szczupak - 3szt; lin - 4szt; węgorz - 2szt; sandacz - 2szt.
  • Zakaz używania "żywca" spoza łowiska.
  • Wymiary ochronne: karp - 30cm; szczupak i sandacz - 50cm.
Opinie użytkowników
Łowiska komercyjne spinningowe w pobliżu