Jest to malownicze rynnowe jezioro leżące około 6 km na wschód od Ostródy, na obrzeżach rozległego kompleksu Lasów Taborskich z rezerwatem "Sosny Taborskie". W środkowo-wschodniej części zbiornika odpływa Taborzanka, a w środkowo-zachodniej jest wypływ Kanału Ostródzkiego. Na południu istnieje połączenie krótkim kanałem z innym jeziorem. Zbiornik według klasyfikacji rybackiej reprezentuje typ sielawowy. Należy do obwodu rybackiego jeziora Szeląg Wielki na cieku bez nazwy w zlewni rzeka Drwęca.
Najbliższa okolica zbiornika to lasy, pola uprawne, nieużytki, stawy hodowlane i zabudowa okolicznych miejscowości. Brzegi północne i południowe są wysokie, pozostałe łagodnie opadają do wody. Roślinność szuwarowa porasta brzegi pasem różnej szerokości, miejscami wchodzącym w jezioro nawet 90 metrów. Dno jeziora jest piaszczysto-muliste. W 1990 roku wodę jeziora zakwalifikowano do II klasy czystości.
NOCLEG
Wokół jeziora istnieje wiele możliwości noclegowych o różnym standardzie: od pola namiotowego, przez pokoje w gospodarstwach agroturystycznych i domki letniskowe, aż po apartamenty.
GASTRONOMIA
Najbliższe restauracje znajdują się po wschodniej i południowej stronie jeziora. W siedzibie gospodarstwa, będącego właścicielem łowiska, można zakupić ryby.
ATRAKCJE
Około 100 m od południowego brzegu jeziora istnieje możliwość odwiedzenia historycznego bunkru.
DOJAZD
Do jeziora dojechać można drogą nr 16 łączącą Olsztyn i Ostródę, która przebiega wzdłuż południowego brzegu jeziora, odchodzi od niej kilka dróg prowadzących bezpośrednio do brzegów zbiornika. Przy południowym brzegu znajduje się parking samochodowy. Około 500 m od południowego brzegu jeziora mieści się również stacja kolejowa Stare Jabłonki.
INNE
Zezwolenie na połów ryb można zakupić przy zachodnim brzegu jeziora, w siedzibie Gospodarstwa Rybackiego Ostróda.
Jezioro jest dobrze dostępne w okolicy miejscowości, znajduje się na nim kilkanaście pomostów, w tym duże z możliwością cumowania łodzi.