Jezioro Szeląg Mały

Ostróda, Warmińsko-mazurskie

Jezioro leży na obszarze Pojezierza Iławskiego, około 10 km na wschód od Ostródy, w pobliżu miejscowości Stare Jabłonki. Zbiornik jest od strony północnej połączony kanałem pod wiaduktem kolejowym z innym jeziorem, od którego zostało oddzielone wskutek usypania w latach 1871–1873 w poprzek akwenu wysokiego, kilkudziesięciometrowego nasypu, którym poprowadzono linię kolejową między Olsztynem a Ostródą. Jezioro jest co roku zarybiane.

Jest to śródleśne jezioro podzielone przewężeniem na płytkie ploso północne i głębsze ploso południowe. Ławica przybrzeżna jest piaszczysto-mulista. Brzegi akwenu są wysokie, miejscami strome, zalesione. Jezioro jest mało zarośnięte, roślinność wynurzona, z trzciną i tartakiem, porasta linię brzegową wąskimi pasami na krótkich i nielicznych odcinkach. Roślinność zanurzona dosyć równomiernie porasta dno strefy przybrzeżnej. 

NOCLEG

Wokół jeziora znajduje się wiele ośrodków oferujących domki do wynajęcia oraz hotel z restauracją.

ATRAKCJE

Przy jednym z ośrodków wypoczynkowych i hotelu znajdują się strzeżone plaże. W ośrodkach można wypożyczyć również sprzęt wodny. Tuż przy jeziorze istnieje możliwość odwiedzenia historycznego bunkra.

DOJAZD

Do jeziora dojechać można drogą nr 16 łączącą Olsztyn i Ostródę, skręcając w kierunku południowym w Starych Jabłonkach. Około 500 m od jeziora mieści się również stacja kolejowa Stare Jabłonki. 

INNE

Jest to zbiornik licencyjny i objęty strefą ciszy.

Właścicielem łowiska jest Gospodarstwo Rybackie Ostróda, którego siedziba znajduje się w innym miejscu niż opisywane łowisko. Prowadzi ono sprzedaż swoich ryb poza terenem łowiska, zamówienie na nie można złożyć telefonicznie. 

Zezwolenia na łowienie można zakupić m.in. online, w biurze firmy w Warlitach Wielkich lub w samej Ostródzie, przy ul. Słowackiego 9, Chrobrego lub Jana Pawła II 9/6.


Dane łowiska

  • Rodzaj łowiska: Komercyjne
  • Metody łowienia: Brak danych
  • Wielkość łowiska: 83,80 ha
  • Głębokość: śr. 5,7 m, max. 15,2 m
  • Ilość stanowisk: Brak danych
  • Dominująca ryba: Brak danych
  • Rekord łowiska: Brak danych

Występujące ryby


Udogodnienia / Usługi dodatkowe


Mapa łowiska

Jezioro Szeląg Mały

Opis stanowisk

Stanowisko nr 1 - brak informacji.

Wymogi

  • Dobowe limity połowu na wodach gospodarstwa: 10kg ryb ogółem; szczupak - 3szt; lin - 4szt; węgorz - 2szt; sandacz - 2szt.
  • Zakaz używania "żywca" spoza łowiska.
  • Wymiary ochronne: karp - 30cm; szczupak i sandacz - 50cm.
Opinie użytkowników
Łowiska komercyjne spinningowe w pobliżu