Jezioro Święte

Olsztynek, Warmińsko-mazurskie

Linia brzegowa rozwinięta, roślinność wynurzona skąpa, wokół wyspy i wzdłuż linii brzegowej tworzy małe rzadko rozsiane kępy. Ławica przybrzeżna piaszczysta, dno piaszczyste, twarde, miejscami kamieniste. Jezioro otoczone jest ze wszystkich stron lasem. Brzegi są wysokie, a w części południowo-wschodniej nawet strome. Jedynie od strony północno-zachodniej, na krótkim odcinku, przylegają do Świętego dzikie i podmokłe łąki. 

Kształt jeziora jest wydłużony, zbliżony do prostokąta, a położenie w stosunku do stron świata z północy na południe. Na jeziorze leżą trzy maleńkie wysepki porośnięte roślinnością. Zimą, przy odpowiedniej grubości lodu dobre wyniki uzyskuje się, łowiąc okonie na błystki podlodowe i mormyszki. Sieje dobrze reagują na specjalne błystki podlodowe imitujące stynki. Szczęśliwcom może trafić się spory pstrąg potokowy, który na zimowiska z rzeki schodzi do jeziora. Ryby spokojnego żeru, zwłaszcza płocie, biorą dobrze na mormyszkę z ochotką i podlodowe wędki spławikowe z przynętą żywą i roślinną.

Latem wędkowanie z brzegu jest utrudnione i możliwe jedynie w kilku miejscach, z prowizorycznych kładek. Spinningowanie oraz wędkowanie metodą spławikową najlepiej uprawiać z jednostek pływających. Należy je jednak przetransportować samemu nad jezioro, gdyż na miejscu nie ma możliwości ich wypożyczenia. W jeziorze występują duże szczupaki – sielawowce. Są trudne do złowienia, bo żerują często na dużej głębokości albo w pobliżu pasa oczeretów. Okonie można łowić z powodzeniem na spinning wiosną i jesienią, zarówno na błystki, jak i małe kopyta i rippery. W okresie lata okonie najlepiej łowić tu na żywca. 

NOCLEG

W oddalonej o 5 km miejscowości Swaderki znajduje się ośrodek wypoczynkowy.

GASTRONOMIA

Gospodarstwo będące właścicielem łowiska posiada sklep i smażalnię ryb w Szwaderkach. W smażalni zjeść można rybę smażoną oraz pieczoną, a także rybę wędzoną i ryby w marynacie. Ryby, które trafiają "na patelnię" pochodzą prosto z lokalnych stawów oddalonych około 300 m od Smażalni. Zlokalizowane są one poza terenem łowiska.

DOJAZD

Dojazd: Olsztynek – Swaderki – Zelwa i dalej tą samą drogą około 1100 m do samego jeziora.

N 53o 32' 34" E 20o 27' 2"

INNE

Obowiązuje tu limit zezwoleń: 15 szt. / dzień, 5 szt. / noc, 30 szt. / rok. Połów ryb z łodzi mozliwy w miesiącach od 1.05 do 31.12.

Właścicielem łowiska jest Gospodarstwo Rybackie Szwaderki, które posiada siedzibę w innym miejscu niż opisywane łowisko.


Dane łowiska

  • Rodzaj łowiska: Komercyjne
  • Metody łowienia: Spinning, spławik
  • Wielkość łowiska: 59 ha
  • Głębokość: śr 6,8 m, 40,8 m
  • Ilość stanowisk: Brak danych
  • Dominująca ryba: Brak danych
  • Rekord łowiska: Brak danych

Występujące ryby


Mapa łowiska

Jezioro Święte

Opis stanowisk

Długośc linii brzegowej 4275 m.

Stanowisko nr 1 - brak informacji.

Wymogi

  • Więcej informacji w regulaminie.
Opinie użytkowników
Łowiska komercyjne spinningowe w pobliżu