Jezioro Starodworskie

Olsztyn, Warmińsko-mazurskie

 

Jezioro położone w Olsztynie na terenie osiedla Kortowo, eutroficzne, wielokrotnie rekultywowane. Dno muliste, znaczne osady denne. Brzegi łagodne, miejscami strome, mocno zarośnięte. Jezioro ma unikatowy charakter ze względu na meromiktyczny typ mieszania jego wód. Usytuowanie wśród wzgórz morenowych oraz ukształtowanie misy jeziornej dodatkowo sprzyjają osłabieniu ruchów cyrkulacyjnych. Ponadto jest to zbiornik silnie zeutrofizowany o dużej zawartości pierwiastków biogennych. Jezioro posiada jeden odpływ usytuowany w północnej części zbiornika.

Z racji położenia na terenie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego od lat stanowi ono zbiornik doświadczalny, w którym przeprowadzane są badania nad metodami rekultywacji jezior. Do metod testowanych w tym zbiorniku zaliczyć można po raz pierwszy przeprowadzoną w Polsce próbę napowietrzania wód hypolimnionu z równoczesnym niszczeniem uwarstwień termicznych (1967–1968 i 1972–1974) z użyciem sprężarek o napędzie elektrycznym.

Jezioro można obejść dookoła w około pół godziny, ale chwilami można zgubić ścieżkę pośród wysokiej trawy, pokrzyw i krzaków. Nad brzegami jeziora Starodworskiego znajduje się zabudowa Kortowa a także akademickiego miasteczka Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego oraz liczne pastwiska i łąki. Wąski pas szuwar oraz trzciny obrasta brzegi w niewielkiej ilości. Zbiornik ma owalny kształt. 

NOCLEGI

Możliwość wynajęcia pokoju w pobliskich hotelach.

ATRAKCJE

Na wschodnim brzegu znajduje się stadnina koni Klubu Kortowskiego, na zachodnim jest trakt spacerowy wzdłuż zespołu akademików. Nad jeziorem nie ma przystani ani kąpielisk.

DOJAZD

Położone w województwie warmińsko-mazurskim, w Olsztynie na terenie osiedla Kortowo, leżące na terenie Pojezierza Olsztyńskiego. W pobliżu znajduje się przystanek autobusowy.

INNE

Właścicielem łowiska jest Uniwersytet warmińsko-mazurski, który posiada siedzibę w innym miejscu niż opisywane łowisko.


Dane łowiska

  • Rodzaj łowiska: Komercyjne
  • Metody łowienia: Brak danych
  • Wielkość łowiska: 7 - 8 ha
  • Głębokość: śr. 8 m, max. 23 m,
  • Ilość stanowisk: Brak danych
  • Dominująca ryba: Brak danych
  • Rekord łowiska: Brak danych

Występujące ryby


Udogodnienia / Usługi dodatkowe


Mapa łowiska

Jezioro Starodworskie

Opis stanowisk

Stanowisko nr 1 - brak informacji.

Wymogi

  • Brak danych
Opinie użytkowników
Łowiska komercyjne spinningowe w pobliżu