Jezioro Rumian

Rybno, Warmińsko-mazurskie

Jezioro jest zlokalizowane w województwie warmińsko-mazurskim, między miejscowościami Rumian i Szczupliny. Obszar jeziora należy do Welskiego Parku Krajobrazowego, jest objęty również strefą ciszy. Według klasyfikacji rybackiej jezioro należy do typu leszczowego. Jest to obwód rybacki jeziora Rumian na rzece Wel nr 3. Jezioro funkcjonuje również pod nazwą "Jezioro Rumiańskie". Zbiornik jest dobrze dostępny, znajduje się na nim dużo pomostów różnej konstrukcji, wędkarskich i typowo rekreacyjnych. W oparciu o badania przeprowadzone w 1997 roku wody jeziora zaliczono do III klasy czystości.

Najbliższe otoczenie to lasy, pola, łąki i zabudowania okolicznych wsi. Brzegi są pagórkowate, a miejscami strome. Na północy i zachodzie płaskie, łagodnie schodzące do wody. Wokół brzegów występuje różnej szerokości pas roślinności szuwarowej (w północnej części jeziora nawet do 150 m). W składzie gatunkowym dominuje trzcina, pałka, manna i turzyce. Na półwyspie, który mocno wchodzi w jezioro, podobno kiedyś była grobla umożliwiająca przeprawę na drugi brzeg. Z tego miejsca (ścieżka turystyczna "Wokół jeziora Rumian") rozciąga się przepiękny widok. Dno jeziora jest piaszczyste, piaszczysto-kamieniste i miejscami muliste.

NOCLEG

Wokół jeziora znajdują się 2 miejsca noclegowe oferujące wynajem pokoju.

GASTRONOMIA

Najbliższe lokale gastronomiczne znajdują się około 3 km od jeziora, w miejscowości Szczupliniak.

ATRAKCJE

Jezioro znajduje się na trasie spływu rzeką Wel. Wokół jeziora poprowadzony jest szlak rowerowy, którego długość wynosi 22 km. Na trasie tego szlaku można zobaczyć barokowy kościół w Rumianie. 

DOJAZD

Do jeziora dojechać można z Dąbrówna, kierując sie na południe do Wędzyna i dalej na Szczupliny, z których odchodzi kilka dróg dochodzących bezpośrednio do brzegu jeziora.

INNE

Właścicielem łowiska jest Gospodarstwo Rybackie Ostróda, którego siedziba znajduje się w innym miejscu niż opisywane łowisko. Prowadzi ono sprzedaż swoich ryb poza terenem łowiska, zamówienie na nie można złożyć telefonicznie. 

Zezwolenia na łowienie można zakupić online, w biurze firmy w Warlitach Wielkich, w Ostródzie, Rentynach, Starych Jabłonkach lub Miłomłynie. 


Dane łowiska

  • Rodzaj łowiska: Komercyjne
  • Metody łowienia: Brak danych
  • Wielkość łowiska: 305,80 ha
  • Głębokość: śr. 6,5 m, max. 14,4 m
  • Ilość stanowisk: Brak danych
  • Dominująca ryba: Brak danych
  • Rekord łowiska: Brak danych

Występujące ryby


Udogodnienia / Usługi dodatkowe


Mapa łowiska

Jezioro Rumian

Opis stanowisk

Stanowisko nr 1 - brak informacji.

Wymogi

  • Dobowe limity połowu na wodach gospodarstwa: 10kg ryb ogółem; szczupak - 3szt; lin - 4szt; węgorz - 2szt; sandacz - 2szt.
  • Zakaz używania "żywca" spoza łowiska.
  • Wymiary ochronne: karp - 30cm; szczupak i sandacz - 50cm.
Opinie użytkowników
Łowiska komercyjne spinningowe w pobliżu