Jezioro Pluszne

Stawiguda, Warmińsko-mazurskie

 

Jezioro morenowe o bardzo rozwiniętej linii brzegowej z licznymi zatokami i półwyspami. Na jeziorze znajdują się trzy wyspy. Rzeźba dna bardzo urozmaicona, z licznymi wgłębieniami i górkami podwodnymi. Jezioro mało zarośnięte. Roślinność wynurzona występuje bardzo nierównomiernie, jedynie w północnej części i u brzegów zachodnich jest bardziej obfita. Wody jeziora Pluszne posiadają pierwszą klasę czystości a teren zbiornika objęty jest sferą ciszy. Na terenie akwenu panują doskonałe warunki do uprawiania wędkarstwa jeziornego.

Zachodnia długa i wąska zatoka, rozciągająca się od Zielonowa po Kołatek, bywa wyodrębniana jako Pluszne Małe, natomiast wschodnia jako Zatoka Księżycowa. Na jeziorze są trzy wyspy: największa o powierzchni około 4,7 ha, zadrzewiona, leży naprzeciwko wsi Pluski, pozostałe dwie małe, niskie, bezdrzewne, otoczone szuwarami leżą w północnej części jeziora (0,5 ha) oraz w południowej, na wysokości Łańskiego Pieca (0,35 ha).

W pasie roślinności wynurzonej przeważają: trzcina pospolita, oczeret jeziorny, manna mielec. Towarzyszącymi im gatunkami są: jeżogłówka gałęzista, pałka szerokolistna, pałka wąskolistna, różne gatunki sitów. W zatokach pas roślinnności wynurzonej jest zwarty, miejscami tylko poprzerywany. W centralnej części jeziora roślinność wynurzona jest słabo rozwinięta W strefie roślin o liściach pływających do najliczniejszych należą: rdestnica pływająca, grzybień biały, grążel żółty. W zacisznych zatokach występuje żabiściek pływający.

NOCLEG

W pobliskiej miejscowości Pluski znajduje się domek letniskowy oraz apartamenty do wynajęcia.

GASTRONOMIA

Gospodarstwo będące właścicielem łowiska posiada sklep i smażalnię ryb w Szwaderkach. W smażalni zjeść można rybę smażoną oraz pieczoną, a także rybę wędzoną i ryby w marynacie. Ryby, które trafiają "na patelnię" pochodzą prosto z lokalnych stawów oddalonych około 300 m od Smażalni. Zlokalizowane są one poza terenem łowiska.

ATRAKCJE

Otoczenie jeziora tworzą kompleksy leśne, o urozmaiconym drzewostanie z przewagą sosny. Tereny atrakcyjne dla amatorów grzybobrania. Teren akwenu to także doskonałe miejsce dla nurkowania a także uprawiania sportów wodnych takich jak windsurfing.

DOJAZD

Zbiornik znajduje sie w województwie warmińsko-mazurskim, na Pojezierzu Olsztyńskim

INNE

Połów ryb z łodzi mozliwy w miesiącach od 1.05 do 15.11.

Właścicielem łowiska jest Gospodarstwo Rybackoie Szwaderki, które posiada siedzibę w innym miejscu niż opisywane łowisko.


Dane łowiska

  • Rodzaj łowiska: Komercyjne
  • Metody łowienia: Brak danych
  • Wielkość łowiska: 903 ha
  • Głębokość: śr. 14,9 m, max. 52 m
  • Ilość stanowisk: Brak danych
  • Dominująca ryba: Brak danych
  • Rekord łowiska: Brak danych

Występujące ryby


Udogodnienia / Usługi dodatkowe


Mapa łowiska

Jezioro Pluszne

Opis stanowisk

Długość linii brzegowej 30250 m.

Stanowisko nr 1 - brak informacji.

Wymogi

  • Więcej informacji w regulaminie.
Opinie użytkowników
Łowiska komercyjne w pobliżu