Według klasyfikacji rybackiej jezioro należy do typu leszczowego. Jest to pierwsze na świecie jezioro, które poddano eksperymentalnej metodzie rekultywacji (powszechnie znanej jako eksperyment kortowski). Dzięki cyklicznemu stosowaniu tego zabiegu od 1956 r. do dzisiaj, stosunkowo niewielkim kosztem udało się w dużym stopniu oczyścić wody akwenu.
Warto wybrać się tu na łódkę, można również wejść na molo lub przystań, ale trzeba kupić pozwolenie albo przejść się na kolorowy pomost. Woda posiada II/III klasę czystości. Do zbiornika łatwiejszy jest dostęp od strony południowej. Jezioro otaczają częściowo lasy, pola (miejscami teren jest podmokły), brzegi są zróżnicowane: przeważają niskie, ale miejscami, głównie w części zachodniej i wschodniej, trzeba je uznać za strome.
NOCLEGI
Możliwość wynajęcia pokoi w pobliskich hotelach.
ATRAKCJE
Wokół jeziora jest dużo ścieżek, po których można spacerować i jeździć na rowerze. Znajduje się tu przystań, gdzie można wypożyczyć rowery wodne, kajaki czy łódkę. Okresowo strzeżone kąpielisko na terenie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Ratownik jest w okresie letnim.
DOJAZD
Jezioro przepływowe, znajduje się w południowo-zachodniej części Olsztyna, niedaleko kampusu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. W pobliżu znajduje się stacja kolejowa Olsztyn Dajtki.
N 53o 45' 31" E 20o 27' 10"
INNE
Jezioro znajduje się w mieście, więc infrastruktura wokół jest dobrze rozwinięta - np. sklepy spożywcze.
Właścicielem łowiska jest Uniwersytet Warmińsko-mazurski, który posiada siedzibę w innym miejscu niż opisywane łowisko.
Długośc linii brzegowej 4800 m.
Stanowisko nr 1 - brak informacji.