Jezioro Kierzlińskie

Barczewo, Warmińsko-mazurskie

 

Jezioro jest zlokalizowane w województwie warmińsko-mazurskim, na obszarze Pojezierza Olsztyńskiego, między miejscowościami Kierzliny i Krupoliny. Linia brzegowa jest słabo rozwinięta, najczęściej wysoka, miejscami stroma, jedynie w północno-wschodniej części - niska i podmokła. Ławica przybrzeżna jest piaszczysta, najczęściej stromo opadająca do głębi. Dno również jest piaszczyste i bardzo urozmaicone. Od strony południowej okolicę jeziora porastają lasy, poza tym w pobliżu jeziora znajdują się pola oraz łąki. Do zbiornika dopływają niewielkie cieki z okolicznych pól. 

Akwen ten jest całkowicie porośnięty roślinnością. Roślinność wynurzona, w postaci trzcin i sitowia, okala niemalże całe jeziorko, dno jest porośnięte moczarką i rogatkiem, a pływające liście grążeli pokrywają całą powierzchnię jeziora. Ryby tu występujące znajdują znakomite warunki do rozrodu i żerowania. Jezioro Kierźlińskie zaliczone jest do typu sielawowego. Oprócz sielawy, w jeziorze występują: szczupak, leszcz, okoń, lin, płoć, sieja, sum, węgorz. Jezioro od dawna słynie z dużych okazów leszczy oraz wielkich okoni i płoci.

NOCLEG

Nad samym jeziorem znajduje się kilka ośrodków oferujących wynajem domku letniskowego.

ATRAKCJE

Po zachodniej stronie jeziora można spróbować swoich sił w jeździe konnej.

DOJAZD

Dojazd jest możliwy z trasy nr 16 łączącej Olsztyn i Mrągowo, w kierunku Krupolin lub Kierzlin.

INNE

Na jeziorze obowiązuje zakaz używania silników spalinowych. Dozwolone jest łowienie kuszą - opłaty jak za wędkowanie z łodzi.

Właścicielem łowiska jest Gospodarstwo Rybackie Bartołty Wielkie, którego siedziba znajduje się w innym miejscu niż opisywane łowisko. 

Zezwolenia na łowienie można nabyć w wyznaczonych sklepach wędkarskich w Olsztynie, Barczewie, Dorotowie, Tumianach, Majdach, Bartoszycach, Łupstychu i Ramsowie oraz poprzez aplikację mobilną.

Wędkowanie z brzegu możliwe jest przez cały rok, z łodzi od 1.VI do 30.XI, pod lodem od 1.XII do 31.III.


Dane łowiska

  • Rodzaj łowiska: Komercyjne
  • Metody łowienia: Brak danych
  • Wielkość łowiska: 92 ha
  • Głębokość: śr. 11,7 m, max. 44,5 m
  • Ilość stanowisk: Brak danych
  • Dominująca ryba: Brak danych
  • Rekord łowiska: Brak danych

Występujące ryby


Udogodnienia / Usługi dodatkowe


Mapa łowiska

Jezioro Kierzlińskie

Opis stanowisk

Dostępność do wód jeziora jest bardzo utrudniona ze względu na wysoki i stromy brzeg, który porośnięty jest krzakami i drzewami. Najlepszy dostęp jest od strony wsi Kierźliny (do Małego Aaru), od strony Krupolin (plaża) lub od strony Jedzbarka.

Wymogi

  • Więcej informacji w regulaminie.
Opinie użytkowników
Łowiska komercyjne spinningowe w pobliżu