Jezioro Kiermas

Barczewo, Warmińsko-mazurskie

 

Jezioro jest zlokalizowane w województwie warmińsko-mazurskim, na obszarze Pojezierza Olsztyńskiego, około 3 km od Barczewa. W skład łowiska wchodzi kanał, łączący zbiornik z jeziorem położonym na zachód od jeziora Kiermas oraz rzeka Kiermas, od ujścia z jeziora do połączenia z rzeką Pisa w Barczewie. Linia brzegowa jest średnio rozwinięta, przeważnie wysoka i stroma, jedynie w części zachodniej, płaska i podmokła. Ławica przybrzeżna jest w większości piaszczysta, a muliste dno łagodnie schodzi ku głęboczkowi. Otoczenie akwenu stanowią pola uprawne i łąki, tylko w środkowej części południowego brzegu teren porasta kępa drzew.

Według rybackiej klasyfikacji, jezioro Kiermas zostało zaliczone do typu leszczowego. Przeważającymi gatunkami są szczupak, leszcz, lin, sandacz oraz płoć. Jezioro jest obficie zarośnięte, przeważnie trzciną, sitowiem i manną. Szczególnie bujna jest roślinność zanurzona, która zajmuje w połowie powierzchnię mulistego dna.

NOCLEG

Najbliższe noclegi znajdują się około 3 km od jeziora w Kierzlinach lub Zalesiu.

GASTRONOMIA

Najbliższa baza gastronomiczna mieści się około 3 km od zbiornika, w Barczewie.

ATRAKCJE

Jezioro leży na trasie szlaku kajakowego po rzece Dadaj. Około 1 km od jeziora można spróbować swoich sił w jeździe konnej.

DOJAZD

Dojazd do zbiornika jest możliwy z trasy nr 16 łączącej Olsztyn i Mrągowo, zjeżdżając na drogę w kierunku Jedzbarka, droga ta nie dojeżdża jednak bezpośrednio do brzegu jeziora.

INNE

Właścicielem łowiska jest Gospodarstwo Rybackie Bartołty Wielkie, którego siedziba znajduje się w innym miejscu niż opisywane łowisko. 

Zezwolenia na łowienie można nabyć w wyznaczonych sklepach wędkarskich w Olsztynie, Barczewie, Dorotowie, Tumianach, Majdach, Bartoszycach, Łupstychu i Ramsowie oraz poprzez aplikację mobilną.

Wędkowanie z brzegu możliwe jest przez cały rok, z łodzi od 1.VI do 30.XI, pod lodem od 1.XII do 31.III.


Dane łowiska

  • Rodzaj łowiska: Komercyjne
  • Metody łowienia: Brak danych
  • Wielkość łowiska: 80 ha
  • Głębokość: śr. 3,1 m, max. 9,3 m
  • Ilość stanowisk: Brak danych
  • Dominująca ryba: Brak danych
  • Rekord łowiska: Brak danych

Występujące ryby


Mapa łowiska

Jezioro Kiermas

Opis stanowisk

Brzegi jeziora są wysokie, jedynie brzeg zachodni niski, płaski i podmokły. Szuwar porasta brzegi pasem o szerokości kilkunastu, miejscami kilkudziesięciometrowej szerokości. Zachodnia zatoka jet wypłycona i prawie na całej powierzchni (około 6 ha) porośnięta roślinnością szuwarową.

Wymogi

  • Więcej informacji w regulaminie.
Opinie użytkowników
Łowiska komercyjne spinningowe w pobliżu