Jezioro jest zlokalizowane w województwie warmińsko-mazurskim, na obszarze Pojezierza Olsztyńskiego, około 3 km od Barczewa. W skład łowiska wchodzi kanał, łączący zbiornik z jeziorem położonym na zachód od jeziora Kiermas oraz rzeka Kiermas, od ujścia z jeziora do połączenia z rzeką Pisa w Barczewie. Linia brzegowa jest średnio rozwinięta, przeważnie wysoka i stroma, jedynie w części zachodniej, płaska i podmokła. Ławica przybrzeżna jest w większości piaszczysta, a muliste dno łagodnie schodzi ku głęboczkowi. Otoczenie akwenu stanowią pola uprawne i łąki, tylko w środkowej części południowego brzegu teren porasta kępa drzew.
Według rybackiej klasyfikacji, jezioro Kiermas zostało zaliczone do typu leszczowego. Przeważającymi gatunkami są szczupak, leszcz, lin, sandacz oraz płoć. Jezioro jest obficie zarośnięte, przeważnie trzciną, sitowiem i manną. Szczególnie bujna jest roślinność zanurzona, która zajmuje w połowie powierzchnię mulistego dna.
NOCLEG
Najbliższe noclegi znajdują się około 3 km od jeziora w Kierzlinach lub Zalesiu.
GASTRONOMIA
Najbliższa baza gastronomiczna mieści się około 3 km od zbiornika, w Barczewie.
ATRAKCJE
Jezioro leży na trasie szlaku kajakowego po rzece Dadaj. Około 1 km od jeziora można spróbować swoich sił w jeździe konnej.
DOJAZD
Dojazd do zbiornika jest możliwy z trasy nr 16 łączącej Olsztyn i Mrągowo, zjeżdżając na drogę w kierunku Jedzbarka, droga ta nie dojeżdża jednak bezpośrednio do brzegu jeziora.
INNE
Właścicielem łowiska jest Gospodarstwo Rybackie Bartołty Wielkie, którego siedziba znajduje się w innym miejscu niż opisywane łowisko.
Zezwolenia na łowienie można nabyć w wyznaczonych sklepach wędkarskich w Olsztynie, Barczewie, Dorotowie, Tumianach, Majdach, Bartoszycach, Łupstychu i Ramsowie oraz poprzez aplikację mobilną.
Wędkowanie z brzegu możliwe jest przez cały rok, z łodzi od 1.VI do 30.XI, pod lodem od 1.XII do 31.III.
Brzegi jeziora są wysokie, jedynie brzeg zachodni niski, płaski i podmokły. Szuwar porasta brzegi pasem o szerokości kilkunastu, miejscami kilkudziesięciometrowej szerokości. Zachodnia zatoka jet wypłycona i prawie na całej powierzchni (około 6 ha) porośnięta roślinnością szuwarową.