Jezioro Kielarskie

Stawiguda, Warmińsko-mazurskie

 

Jezioro jest zlokalizowane w województwie warmińsko-mazurskim, na obszarze Pojezierza Olsztyńskiego, około 10 km na południe od Olsztyna. W skład łowiska wchodzi również odcinek Łyny, od miejsca, z którego nad korytem rzeki poprowadzony jest rurociąg kanalizacyjny, we wsi Ruś, do połączenia się odpływu z sąsiednim jeziorem. Zlewnię bezpośrednią jeziora w większości stanowią lasy i nieużytki oraz w mniejszym stopniu łąki i pola uprawne. Odpływ zbiornika stanowi silnie zarośnięty ciek, uchodzący w północno-zachodniej części jeziora i płynący do rzeki Łyny. 

Linia brzegowa jest dobrze rozwinięta, dosyć wysoka, miejscami pagórkowata, jedynie w części zachodniej - płaska, podmokła i otoczona trzęsawiskiem. Dno zbiornika jest mało urozmaicone, grząskie i silnie zamulone. Jest mocno zarośnięte - oczerety porastają niemalże całą linię brzegową, roślinność wynurzona występuje na 20% jego powierzchni, a roślinność zanurzona porasta 30%. 

Jezioro Kielarskie to jedne z najlepszych wiosennych łowisk lina i płoci. Licznie występuje tu szczupak, zdarza się duży leszcz, a połączenie z rzeką Łyną umożliwia pojawianie się typowo rzecznych gatunków, jak bolenie, klenie i jazie. Zimą „Kielary” szybko zamarzają i na lodzie mogą obdarzyć pięknym okoniem.

NOCLEG

Najbliższy nocleg znajduje sie około 4 km na północ od jeziora.

ATRAKCJE

250 m od wschodniego brzegu jeziora mieści się wydzielona polana w lesie z miejscami na ognisko. Około 1 km dzieli zbiornik od granicy Rezerwatu Przyrody Las Warmiński.

DOJAZD

Dojazd: od Olsztyna (około 8km) poprzez Bartąg-Ruś i dalej drogą gruntową wzdłuż Łyny lub od drogi nr 598, do leśniczówki Zazdrość, a następnie 1 km drogą śródleśną. Koło leśniczówki jest dostępny parking.

INNE

Właścicielem łowiska jest Gospodarstwo Rybackie Bartołty Wielkie, którego siedziba znajduje się w innym miejscu niż opisywane łowisko.

Zezwolenia na łowienie można nabyć w wyznaczonych sklepach wędkarskich w Olsztynie, Barczewie, Dorotowie, Tumianach, Majdach, Bartoszycach, Łupstychu i Ramsowie oraz poprzez aplikację mobilną.

Wędkowanie z brzegu możliwe jest przez cały rok, pod lodem od 1.XII do 31.III. Na jeziorze nie można wędkować z łodzi.


Dane łowiska

  • Rodzaj łowiska: Komercyjne
  • Metody łowienia: Brak danych
  • Wielkość łowiska: 70 ha
  • Głębokość: śr. 1,2 m, max. 2 m
  • Ilość stanowisk: Brak danych
  • Dominująca ryba: Brak danych
  • Rekord łowiska: Brak danych

Występujące ryby


Udogodnienia / Usługi dodatkowe


Mapa łowiska

Jezioro Kielarskie

Opis stanowisk

Jezioro jest dobrze dostępne od strony leśnego parkingu w środkowo wschodniej części. Dostęp do wody jest utrudniony ze względu na podmokłe brzegi i szeroki pas roślinności szuwarowej.

Wymogi

  • Więcej informacji w regulaminie.
Opinie użytkowników
Łowiska komercyjne spinningowe w pobliżu