Jezioro Giłwa

Gietrzwałd, Warmińsko-mazurskie

Jezioro jest zlokalizowane w województwie warmińsko-mazurskim, na obszarze Pojezierza Iławskiego, koło miejscowości letniskowej Rentyny. Inna nazwa tego jeziora to "Rentyńskie". Jest to dobrze zachowany, eutroficzny zbiornik, w którym obserwuje się w miesiącach letnich silne zakwity glonów. Jezioro jest przepływowe. Na południu znajduje się dopływ Giłwy (Giławki) ze stawów rybnych koło Uniszewa, a na północy jej wypływ do Starej Pasłęki. Na wysokości wyspy, od strony wschodniej dopływa niewielki ciek bez nazwy. W centralnej części akwenu, na przedłużeniu półwyspu jest niewielka, 34-arowa wyspa, otoczona wąskim pasem szuwaru.

Najbliższe otoczenie akwenu to lasy. Przeważają bory świeże, mieszane i grądy. Brzegi są pagórkowate i miejscami strome, łagodnie opadające do wody. Dobrze rozwinięta jest roślinność szuwarowa, która porasta brzegi najszerszym pasem (115 m) w miejscu dopływu i wypływu Giłwy. Szuwar tworzony jest głównie przez takie gatunki jak trzcina, pałka i turzyce. Dno zbiornika jest piaszczyste i piaszczysto-muliste. Roślinność zanurzona jest dobrze rozwinięta. W płytkich partiach występują nymfeidy, głównie grążel.

NOCLEG

Wokół jeziora znajduje się wiele domków letniskowych dostępnych do wynajęcia.

GASTRONOMIA

Około 500 m od zbiornika mieści się restauracja oferująca dania z grilla.

ATRAKCJE

Na północnym brzegu jeziora znajduje się niestrzeżone kąpielisko.

DOJAZD

Jezioro znajduje się około 20 km od Olsztyna i około 25 km od Ostródy. Aby dojechać do zbiornika, należy zjechać z drogi nr 16 łączącej te miasta. Istnieje kilka dróg dojazdowych prosto do brzegu jeziora.

INNE

Właścicielem łowiska jest Gospodarstwo Rybackie Ostróda, którego siedziba znajduje się w innym miejscu niż opisywane łowisko. Prowadzi ono sprzedaż swoich ryb poza terenem łowiska, zamówienie na nie można złożyć telefonicznie. 

Zezwolenia na łowienie można zakupić online, w biurze firmy w Warlitach Wielkich, w Ostródzie, Rentynach, Starych Jabłonkach lub Miłomłynie. 


Dane łowiska

  • Rodzaj łowiska: Komercyjne
  • Metody łowienia: Brak danych
  • Wielkość łowiska: 100,80 ha
  • Głębokość: śr. 3,6 m, max. 9,4 m
  • Ilość stanowisk: Brak danych
  • Dominująca ryba: Brak danych
  • Rekord łowiska: Brak danych

Występujące ryby


Udogodnienia / Usługi dodatkowe


Mapa łowiska

Jezioro Giłwa

Opis stanowisk

Jezioro jest dobrze dostępne od strony północnej. Istnieje kilka niewielkich pomostów wędkarskich i dużych typowo rekreacyjnych w Rentynach oraz na południowym-wschodzie przy dopływie Giłwy.

Wymogi

  • Dobowe limity połowu na wodach gospodarstwa: 10kg ryb ogółem; szczupak - 3szt; lin - 4szt; węgorz - 2szt; sandacz - 2szt.
  • Zakaz używania "żywca" spoza łowiska.
  • Wymiary ochronne: karp - 30cm; szczupak i sandacz - 50cm.
Opinie użytkowników
Łowiska komercyjne spinningowe w pobliżu