Jezioro Dłużek

Jedwabno, Warmińsko-mazurskie

Jezioro Dłużek jest rynnowym zbiornikiem rozciągającym się z północy na południe. Wokół jeziora rozciągają się stare sosnowe lasy Ramuckie okalające je z każdej strony. Jedynie od południa jezioro jest nieco mniej zadrzewione, są tu łąki i pola uprawne. Lustro wody znajduje się na dole pod stromymi zboczami porośniętymi roślinnością co zwiększa urok jeziora.

Linia brzegowa jeziora jest mocno rozwinięta z mnóstwem atrakcyjnych miejscówek zapewniających udane wędkarskie wyprawy. Jest to jedno z jezior usytuowanych na zachodniej granicy powiatu, ciągnące się z północy na południe. Brzegi Dłużka porastają oczerety, przeważnie trzcina. Niewiele jest fragmentów brzegu jeziora wolnych od roślinności wynurzonej.

Wśród roślinności zanurzonej dominuje jaskier krążkolistny występuje on głównie w północnej, wąskiej i płytszej części zbiornika. Dno jeziora jest dość twarde, żwirowo-piaszczyste. Woda w ciągu roku zachowuje dużą przezroczystość, jest zimna i dobrze natleniona. Warunki te sprzyjają występowaniu gatunków ryb charakterystycznych dla jezior sielawowych. W zbiorniku występują ryby: jazgarz, krąp, leszcz, lin, miętus, okoń, płoć, sieja, sielawa, stynka, szczupak, ukleja, węgorz, wzrdęga.

NOCLEG

W pobliskiej miejscowości Dłużek jest możliwość wynajęcia domków letniskowych.

GASTRONOMIA

Gospodarstwo będące właścicielem łowiska posiada sklep i smażalnię ryb w Szwaderkach. W smażalni zjeść można rybę smażoną oraz pieczoną, a także rybę wędzoną i ryby w marynacie. Ryby, które trafiają "na patelnię" pochodzą prosto z lokalnych stawów oddalonych około 300 m od Smażalni. Zlokalizowane są one poza terenem łowiska.

DOJAZD

Jezioro znajduje się w wojedództwie warmińsko-mazurskim, w pow. szczycieńskim, w gminie Jedwabno, położone jest około 31 km na wschód od Olsztynka, 25 km na zachód od Szczytna, 24 km na północny wschód od Nidzicy. Do jeziora można dojechać z Olsztyna kierując się na południe w stronę miejscowości Dłużek leżącej na południowym skraju jeziora. Można też dojechać do miejscowości Czarny Piec od której do jeziora jest ok 3 km na wschód. Od strony wschodniej jeziora znajdują się wioski: Małszewo i Lipniki, od południa Dłużek, od zachody Czarny Piec. Wokół jeziora znajduje się wiele dróg, umożliwiających dojazd do niego samochodem.

INNE

Połów ryb z łodzi mozliwy w miesiącach od 1.05 do 15.11.

Właścicielem łowiska jest Gospodarstwo Rybackoie Szwaderki, które posiada siedzibę w innym miejscu niż opisywane łowisko


Dane łowiska

  • Rodzaj łowiska: Komercyjne
  • Metody łowienia: Brak danych
  • Wielkość łowiska: 234 ha
  • Głębokość: max. 38 m, śr. 12,5 m
  • Ilość stanowisk: Brak danych
  • Dominująca ryba: Brak danych
  • Rekord łowiska: Brak danych

Występujące ryby


Udogodnienia / Usługi dodatkowe


Mapa łowiska

Jezioro Dłużek

Opis stanowisk

Brzegi w większości wysokie, otoczone sosnowymi lasami z pasem olchy i brzozy bezpośrednio nad brzegiem. Wokół jeziora wąski pas roślinności szuwarowej z przewagą trzciny. Długość linii brzegowej 17100 m.

Stanowisko nr 1 - brak informacji.

 

Wymogi

  • Więcej informacji w regulaminie.
Opinie użytkowników
Łowiska komercyjne spinningowe w pobliżu