Jezioro Dąbrowa Wielka

Dąbrówno, Warmińsko-mazurskie

Jest to największe jezioro Pojezierza Chełmińsko-Dobrzyńskiego w dorzeczu Drwęcy. Istnieje jeden dopływ w postaci niewielkiego cieku Wkra Wielka, akwen jest również połączony z innymi jeziorami. W południowo - wschodniej części jeziora znajduje się jedna wyspa o powierzchni około 1,5 ha. Brzegi urozmaicają trzy zatoki - jedna w części środkowo - zachodniej, druga na południowym - wschodzie, a trzecia na południu. Zbiornik jest położony południkowo, silnie wydłużony, długi na prawie 8,5 km i szeroki na ponad 1,5 km. Według klasyfikacji rybackiej należy on do typu sielawowego. 

Jezioro jest otoczone polami, łąkami i na południowym-wschodzie lasem. Najbliższe otoczenie to wąski pas olchy i wierzby. Miejscami szeroki pas roślinności szuwarowej (trzcina, pałka, oczeret). Dno jest muliste i piaszczysto-muliste. Występuje tu sporo podwodnych górek i głęboczków. W płytkich partiach jest obficie zarośnięte roślinnością zanurzoną (głównie rogatek, wywłócznik i włosienicznik). W 1995 roku wody tego zbiornika zakwalifikowano do III klasy czystości.

NOCLEG

Przy zachodnim brzegu jeziora istnieje wiele możliwości noclegowych o różnym standardzie: od pola namiotowego, przez pokoje w gospodarstwie agroturystycznym lub pensjonacie i domki letniskowe, aż po apartamenty w hotelu.

GASTRONOMIA

Również po zachodniej stronie zbiornika, w miejscowości Dąbrówno znajduje się kilka restauracji.

ATRAKCJE

Na zachodnim brzegu mieści się plaża miejska, a przez jezioro przepływa szlak kajakowy po rzece Wel. W Dąbrównie można odwiedzić także kilka zabytków, głównie o charakterze sakralnym. Jedynie około 7 km dzieli również jezioro od pól Grunwaldu.

DOJAZD

Do jeziora dojechać można kierując się drogą nr 542 na Dąbrówno. Od tej drogi odchodzi wiele głównie nieutwardzonych dróg dojazdowych do samego brzegu zbiornika. 

INNE

Dąbrowa Wielka jest zbiornikiem licencyjnym, objętym strefą ciszy.

Właścicielem łowiska jest Gospodarstwo Rybackie Ostróda, którego siedziba znajduje się w innym miejscu niż opisywane łowisko. Prowadzi ono sprzedaż swoich ryb poza terenem łowiska, zamówienie na nie można złożyć telefonicznie. 

Zezwolenia na łowienie można zakupić online, w biurze firmy w Warlitach Wielkich, w Ostródzie, Rentynach, Starych Jabłonkach lub Miłomłynie. 


Dane łowiska

  • Rodzaj łowiska: Komercyjne
  • Metody łowienia: Brak danych
  • Wielkość łowiska: 615 ha
  • Głębokość: śr. 8,2 m, max. 34,7 m
  • Ilość stanowisk: Brak danych
  • Dominująca ryba: Brak danych
  • Rekord łowiska: Brak danych

Występujące ryby


Udogodnienia / Usługi dodatkowe


Mapa łowiska

Jezioro Dąbrowa Wielka

Opis stanowisk

Brzegi zbiornika są w większości wysokie. Na północy jeziora znajdują się tereny podmokłe i torfowiska. 

Wymogi

  • Dobowe limity połowu na wodach gospodarstwa: 10kg ryb ogółem; szczupak - 3szt; lin - 4szt; węgorz - 2szt; sandacz - 2szt.
  • Zakaz używania "żywca" spoza łowiska.
  • Wymiary ochronne: karp - 30cm; szczupak i sandacz - 50cm.
Opinie użytkowników
Łowiska komercyjne spinningowe w pobliżu