Zbiorniki Gacki

Pińczów, Świętokrzyskie

Zbiorniki w Gackach składają się z dwóch zbiornikó wodnych -  "Pompa" i "Podkowa". Powstały one w połowie lat 80. XX w. w wyniku rekultywacji wyrobiska byłej kopalni gipsu "Gacki-Krzyżanowice". Brzegi łowiska od strony północno – zachodniej i południowej nie są zarośnięte. Większa część dna pokryta jest roślinnością, głównie gęsto rosnący wywłócznik o wysokości ok. 1 m, tworzący prawdziwe dywany.

Największy zbiornik ze względu na swój kształt nazwany został "Podkową", ma powierzchnię około 20 ha. Powstał z połączenia dwóch mniejszych zbiorników - "Starej Podkowy" i zbiornika "Pod Grabowcem". W obecnej chwili na części południowo zachodniej tworzony jest prywatny teren rekreacyjny.

Drugim co do wielkości jest zbiornik "Pompa" z racji lokalizacji tam w okresie eksploatacji gipsu pomp usuwających nadmiar wód z wyrobiska, o pow. około 5 ha. W części południowo-zachodnie zbiornika funkcjonuje komercyjny ośrodek LOCH NESS.

Od 2020 r. obowiązuję zakaz zabierania pstrąga tęczowego ze zbiorników "Podkowa" i "Pompa" oraz zakaz wędkowania przez okres 14 dni od jesiennego zarybienia a następnie zakaz zabierania ryb z gatunku: jaź, karp, lin do końca roku po jesiennym zarybieniu.

Opiekunem zbiornika jest Koło PZW w Gackach

Na wszystkich wodach użytkowanych przez Okręg PZW w Kielcach obowiązuje:

  • zakaz połowu ryb metodą trollingową oraz kuszą
  • zakaz połowu ryb ze środków pływających w porze nocnej (1 godz. przed wschodem i 1 godz. po zachodzie słońca)
  • zakaz połowu ryb metodą spinningową ze środków pływających na zbiornikach powyżej 15 ha w okresie od 1 stycznia do 31 maja

Dane łowiska

  • Powierzchnia zbiorników: 25 ha
  • Maksymalna głębokość zb. Podkowa: 18 m
  • Maksymalna głębokość zb. Pompa: 3 m

Występujące ryby


Opinie użytkowników
Łowiska PZW w pobliżu