Zbiornik Żarka

Pieńsk, Dolnośląskie

Zbiornik, który pragnę przedstawić znajduje się pod opieką koła wędkarskiego z Pieńska. Znajduje się w dolnośląskim powiecie Zgorzeleckim.
Żarka nad nysą to typowa Żwirownia, czyli typowa dla żwirowni głębokość. Głębokość waha się od 1.5 do nawet 6 metrów. Wszystko zależy od stanu wody w płynącej, obok żwirowni, Nysie Łużyckiej, ponieważ zbiornik ma stałe połączenie z tą rzeką. Charakterystyczne dla tej wody jest to, że prawie zawsze spotkamy się tam z uciążliwym wiatrem, powodem tego stanu rzeczy jest otwarty teren wokół zbiornika. Za Nysą widoczne są liczne niemieckie elektrownie wiatrowe, co często w żartobliwym tonie wśród rozmów pomiędzy wędkarzami przewija się jako powód częstych wiatrów nad Żarką.
Nad zbiornik można dojechać kierując się ze wspomnianego wcześniej Pieńska do Zgorzelca bądź odwrotnie ze Zgorzelca kierując się w stronę Pieńska. Zbiornik położony jest niedaleko drogi więc trudno się zgubić.
Do dominujących gatunków ryb należą: płoć, leszcz, okoń, szczupak, karp, kleń, jaź, sandacz. 
Nad wodą można spotkać profesjonalnie przygotowanych karpiarzy, według nich w tej wodzie pływają naprawdę spore sztuki tego obcego gatunku.
Woda piękna, lecz pojawiają się pewne wady. Jak nad wieloma wodami i ta boryka się z nadmiernym zaśmieceniem co jest oczywiście efektem sporej presji wędkarskiej, bo jak inaczej wytłumaczyć całe mnóstwo zużytych opakowań po zanęcie czy pustych pudełek po robakach.


Występujące ryby


Opinie użytkowników