Zbiornik Tresna zwany również Zbiornikiem Żywieckim lub Jeziorem Żywieckim, znajduje się w zlewni rzeki Soły, wchodzącej w skład dorzecza Wisły. Powstał w latach 60. w wyniku przegrodzenia zaporą doliny Soły i spiętrzenia wód tej rzeki oraz zalania kilku wsi. Razem z Jeziorem Międzybrodzkim wchodzi w skład kaskady rzeki Soły.
Południowy kraniec jeziora, położony na terenie Kotliny Żywieckiej, sięga niemal w rejon śródmieścia Żywca. Północna część jeziora (w rejonie zapory) zajmuje wąską dolinę, wcinającą się w zbocza Beskidu Małego. Zbiornik Żywiecki pełni rolę energetyczną, przeciwpowodziową oraz turystyczno-rekreacyjną.
W południowej części jeziora funkcjonuje stanica wędkarska PZW, która oferuje różnego rodzaju usługi.
Dodatkowe zasady obowiązujące na zbiorniku:
ogranicza się limit dobowy połowu leszcza do 10 sztuk
prowadza się zakaz połowu ryb od korony Zapory Zbiornika Tresna do ujścia potoku Roztoka
zakaz zabierania szczupaka od 1 stycznia do 31 maja
dozwolone jest nęcenie ze środków pływających oraz wywóz zestawów we wskazanych poniżej miesiącach. W pozostałym okresie połów i nęcenie ze środków pływających jest zabronione (zasady nie dotyczą modeli sterowanych falami radiowym):
od 1 czerwca do 30 września całodobowo,
od 1 października do dnia 31 grudnia połów ze środków pływających dozwolony jest wyłącznie od świtu do zmierzchu.
całkowity zakaz znakowania łowiska za pomocą plastikowych butelek, taśm, styropianu, linek, gałęzi itp z wyjątkiem markerów firmowych w postaci rury PCV, który należy usunąć bezpośrednio po zakończeniu łowienia.