Zbiornik Starachowice

Starachowice, Świętokrzyskie

Jezioro Starachowickie, znane także jako Zalew Pasternik, jest sztucznym zbiornikiem wodnym znajdujący się na rzece Kamienna, w zachodniej części miasta Starachowice. Został wybudowany w 1920 r., a w 1996 r. zakończono eksploatację zbiornika jako rezerwuaru wód przemysłowych, ograniczona została jego funkcja retencyjna. Podzielony jest groblą na dwie części: rekreacyjną i ujęciową.

Ze względu na bogatą szatę roślinną oraz liczne gatunki ptactwa wodnego Rada Miejska w Starachowicach poprzez uchwałę ustanowiła na części zbiornika o powierzchni 12,6 ha użytek ekologiczny podlegający ochronie prawnej. Od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni jest to punkt odpoczynku na trasie ptasich wędrówek, które podążając z zimowisk lub na zimowiska chętnie się na "Pasterniku" zatrzymują. W okresie lęgowym rok rocznie gnieździ się tu 25 gatunków ptaków. Występują tu też liczne ciekawe okazy flory.

Zbiornik zarządzany przez Koło PZW Starachowice.

Na wszystkich wodach użytkowanych przez Okręg PZW w Kielcach obowiązuje:

  • zakaz połowu ryb metodą trollingową oraz kuszą
  • zakaz połowu ryb ze środków pływających w porze nocnej (1 godz. przed wschodem i 1 godz. po zachodzie słońca)
  • zakaz połowu ryb metodą spinningową ze środków pływających na zbiornikach powyżej 15 ha w okresie od 1 stycznia do 31 maja

Dane łowiska

  • Powierzchnia zbiornika: 52 ha

Występujące ryby


Opinie użytkowników
Łowiska PZW w pobliżu