Zbiornik Domaniów

Przytyk, Mazowieckie

Zbiornik zaporowy Domaniów wybudowany został na rzece Radomce. Rozciąga się od miejscowości Wólka Domaniowska (gm. Przytyk) do miejscowości Brudnów (gm.Wieniawa). Jest to drugi co do wielkości zbiornik zaporowy na Mazowszu, po Zalewie Zegrzyńskim.

Brzegi zbiornika w sporej części otaczają lasy i pola. Brzegi licznych zatok porasta roślinność wodna - miękka i twarda. Ponieważ zbiornik powstał w naturalnej dolinie rzeki Radomki, można napotkać niekiedy sporą ilość zaczepów - pozostałości po karczowaniu drzew i zakrzaczeń.

Zbiornik Domaniów jest zamkniętym łowiskiem wędkarskim. Ryby pochodzą z naturalnego ciągu rzeki Radomki oraz intensywnych akcji zarybieniowych prowadzonych przez Okręg Radomski PZW. Występuje tu spore pogłowie sandacza, dostępnego głównie przy połowie z łodzi. Wśród innych poławianych gatunków dostępny jest : okoń, karp, sum, szczupak, leszcz, płoć, karaś, lin. Zbiornik zarybiany jest węgorzem. Spory udział w połowach mają ryby reofilne, typowe dla środowiska rzecznego: jaż, boleń, kleń.

Długość zalewu wynosi 5 km, szerokość od 0,5 km w rejonie zapory do 2,5 km w jego części środkowej, a średnia głębokość 2,5 m. Pojemność użyteczna zbiornika równa jest 6,2 mln m³. Woda w zalewie zaliczona kest do klasy drugiej czystości. Jest to więc jeden z najczystszych zbiorników na Mazowszu.


Występujące ryby


Opinie użytkowników
Łowiska PZW w pobliżu