Nad Jeziorem Wojnowskie Zachodnie przyjeżdża wielu stałych bywalców, którzy wiedzą, że na pewno mogą liczyć tutaj na złowienie: leszcza, płoci, karpia, lina, okonia i sandacza. Duża ilość naturalnego pożywienia sprawia, że schwytanie okazu drapieżnika może okazać się trudne, a więc ciekawsze. Natomiast prawie na pewno udany będzie połów tzw. "białej ryby", głównie płoci, leszcza i krąpia. Najlepsze wyniki osiąga się w okresie wiosennym. Jezioro znane jest również z licznego pogłowia węgorza. Sezon wędkarski przy połowach z brzegu trwa na tym łowisku od 28 marca do 30 listopada, a przy połowach z łodzi od 29 maja do 25 października.
Makroregion: Pradolina Warciańsko - Odrzańska
Mezoregion: Kotlina Kargowska
Wysokość npm.: 53,0
Szerokość geograficzna: 52°06,8'
Długość geograficzna: 15°46,1'
Zlewnia: Gniła Obra - Obrzyca
BAZA NOCLEGOWA
W otoczeniu jeziora znajdziemy miejsca do rozbicia namiotu oraz domki i pokoje do wynajęcia we wsi bezpośrednio sąsiadującej z jeziorem. Nad samym jeziorem znajduje się Ośrodek Wypoczynkowy Wojnowo. We wsi znajdziemy równiez sklep spozywczy.
Gospodartwo będące właścicielem jeziora wybudowało nowa bazę noclegową nad oddalonym o 55 minut drogi samochem Jeziorem Sławskim. Znajdziemy tam nowe domki letniskowe, pole kempingowe oraz możliwość długoterminowego rezydowania w marinie.
DOJAZD
Dogodne położenie Jeziora Wojnowskiego Zachodniego, nieopodal drogi relacji Sulechów - Wolsztyn powoduje, że należy on do zbiorników powszechnie i chętnie odwiedzanych.
Adres podany w danych kontaktowych prowadzi do gospodarza łowiska jakim jest Gospodarstwo Rybackie Sława Sp. z o.o., które mieści się w innym miejscu niż opisywany akwen.
Jezioro Wojnowskie Zachodnie (większe i głębsze od sąsiedzkiego Jeziora Wojnowskiego Wschodniego) jest pochodzenia glacjalnego, leży u zbiegu dwóch rynien polodowcowych. Wydłużona i bardziej urozmaicona misa jeziora jest częściowo otoczona lasem, jedynie od strony zachodniej prze Starym Kramsku i w północnej części przy Kolesinie brzegi są odkryte.
Zbiornik zalicza się do jezior żyznych, eutroficznych, typu leszczowego. Tereny przyległe do niego charakteryzują się małą gęstością zaludnienia i brakiem zakładów przemysłowych. Prawie całą wschodnia i zachodnia strona brzegu zbiornika ukryta jest w cichym lesie. Jego linia brzegowa tworzy łagodne zaokrąglone, aczkolwiek liczne zatoczki będące ulubionymi stanowiskami wędkarskimi.
Pas oczeretów, zajmujący prawie 90% linii brzegowej, miejscami jest bardzo zwarty i trudny do przebycia. Urokowi opisywanego jeziora dodaje roślinność wynurzona o liściach pływających i podwodna, zajmująca w sumie około 2-3 % powierzchni zbiornika. Rosną tutaj np.: trzcina pospolita, oczeret, tatarak, pałka wąskolistna oraz grzybień biały. Dno akwenu w przeważającej części jest zamulone, tylko miejscami występuje piaszczyste podłoże, a na nim przeważa rdestnica stępiona i połyskująca, rzadziej rogatek sztywny i moczarka kanadyjska.
Dane morfometryczne:
Powierzchnia zwierciadła: 147,3 ha
Głębokość maksymalna: 9,7 m
Głębokość średnia: 4,3 m
Długość maksymalna: 4600 m
Szerokość maksymalna: 660 m
Linia brzegowa ogółem: 10600 m