Łowisko Wojnowskie Wschodnie

Kargowa, Lubuskie

Polodowcowe Jezioro Wojnowskie Wschodnie jest u zbiegu dwóch rynien glacjalnych charakteryzujących się ciekawym ukształtowaniem. Pagórki Wału Zbąszyńskiego wraz ze wzniesieniami Świebodzińsko - Sulechowskimi i obecnymi tu lasami tworzą malowniczy krajobraz. Jezioro znajduje się w strefie obszaru chronionego krajobrazu oraz w obszarze ochronnym dla ujęcia wody dla Zielonej Góry na Obrzycy w Sadowej.

Jezioro Wojnowskie Wschodnie wraz z sąsiednim Jeziorem Wojnowskim Zachodnim, przed 80 laty stanowiły jedną całość o misie w kształcie litery V, do czasu, gdy oddzielono je nasypem drogowym, tworząc dwa oddzielne akweny. Spowodowało to powstanie różniących się od siebie zbiorników.

Jezioro Wojnowskie Wschodnie, leżące na drodze biegu rzeki Obry Leniwej, jest obecnie jeziorem otwartym, przepływowym, w którym wymiana wód następuje bardzo często 9 około raz na 8 dni), wskutek czego traktuje się je, jako będące na pograniczu wód stojących i płynących (ekosystemu jeziornego i rzecznego).

Zbiornik należy do typu eutroficznego, zaś pod względem rybackim do typu linowo - szczupakowego. W jeziorze żyje kilkanaście gatunków ryb, do najpospolitszych należą: leszcze, karpie, płocie, okonie i sandacze. Dno Jeziora Wojnowskiego Wschodniego miejscami pokrywają osady, bogate w związki biogenne, niesione przez zanieczyszczoną Gniłą Obrę (Obrę Leniwą).

Makroregion: Pradolina Warciańsko - Odrzańska
Mezoregion: Kotlina Kargowska
Wysokość npm: 53,0
Szerokość geograficzna: 52°07,1'
Długość geograficzna: 15°48,2'
Zlewnia: Gniła Obra - Obrzyca

BAZA NOCLEGOWA

W otoczeniu jeziora znajdziemy miejsca do rozbicia namiotu. Na pograniczu z sąsiednim jeziorem, znajduje się  Ośrodek Wypoczynkowy Wojnowo. 

Gospodartwo będące właścicielem jeziora wybudowało nowa bazę noclegową nad oddalonym o 46 minut drogi samochem Jeziorem Sławskim. Znajdziemy tam nowe domki letniskowe, pole kempingowe oraz możliwość długoterminowego rezydowania w marinie.

DOJAZD

Adres podany w danych kontaktowych prowadzi do gospodarza łowiska jakim jest Gospodarstwo Rybackie Sława Sp. z o.o., które mieści się w innym miejscu niż opisywany akwen.

INNE

We wsi Wojnowo znajdziemy równiez sklep spożywczy.


Dane łowiska

  • Rodzaj łowiska: Komercyjne
  • Wielkość łowiska: 81,6 ha
  • Głębokość łowiska: śr. 1,5 m, max. 3,2 m

Występujące ryby


Udogodnienia / Usługi dodatkowe


Mapa łowiska

Łowisko Wojnowskie Wschodnie

Opis stanowisk

Wydłużona zlewnia jeziora w 95 % zarośnięta jest lasem. Brzegi zbiornika jedynie w północnej, zabagnionej części, są osłonięte przez szeroki pas roślinności bagiennej, nadwodnej i zarośla. Roślinność jeziora należy do bardzo zróżnicowanych. W północnej, płytkiej części dominują amfifity reprezentowane przede wszystkim przez ponikło igłowate, turzycę zaostrzoną i sztywną oraz tatarak zwyczajny. W innych częściach akwenu bujnie rozwinął się pas oczeretów składających się głównie z trzciny pospolitej, pałki wąsko - i szerokolistnej oraz oczeretu jeziornego. Przy ujściu jezior pas roślinności jest bardzo gęsty i szeroki (do 60 m), co stwarza doskonałe środowisko do gniazdowania wielu gatunków ptaków, a także jest miejscem występowania zróżnicowanej i niezwykle ciekawej fauny. 

Dane morfometryczne:

Powierzchnia zwierciadła: 81,6 ha
Długość maksymalna: 2800 m
Szerokość maksymalna: 380 m
Linia brzegowa ogółem: 6875 m

Wymogi

  • Zakaz wędkowania na trolling
Opinie użytkowników
Łowiska komercyjne w pobliżu