Łowisko Wilcze

Wolsztyn, Wielkopolskie

 

Jezioro Wilcze położone jest tuż przy drodze krajowej prowadzące z Kargowej do Świętna, w miejscowości o tej samej nazwie. Jest to jezioro polodowcowe w rynnie glacjalnej, w której oprócz niego znajdują się również Jezioro Obrzańskie, Jezioro Ośno i Jezioro Rudzieńskie.

Zbiornik zaliczany do eutroficznych, pod względem rybackim należy do typu leszczowego. Główny dopływ łączy akwen z położonym w pobliżu  Jeziorem Wuszno (Ośno). Oprócz tego zbiornik ten zasilany jest wodami gruntowymi. Ich nadmiar odprowadzany jest kanałem o długości 200 m do położonego na południu Jeziora Rudzieńskiego. Zlewnię jeziora w większości pokrywają suche bory sosnowe (70%). Resztę stanowią pola uprawne i nieużytki. 

Zbiornik zasiedlają liczne gatunki ryb, z których najpospolitsze są: leszcze, krąpie, płocie, karpie i liny, zaś z drapieżników okonie, szczupaki, węgorze oraz dorodne sandacze.

Jezioro leży w obszarze mikroklimatycznym, który charakteryzują najwyższe w województwie temperatury (średnia w okresie od maja do lipca wynosi 16,1°C). Stwierdzono tu największą liczbę dni gorących (średnio 36 dni) oraz najdłużej trwające w regionie lato ( średnio 99 dni).

Makroregion: Pradolina Warciańsko - Odrzańska
Mezoregion: Kotlina Kargowska
Wysokość n.p.m.: 55,2 m
Szerokość geograficzna: 52°01,2'
Długość geograficzna: 15°58,5'

BAZA NOCLEGOWA

W otoczeniu jeziora znajdziemy miejsca do rozbicia namiotu oraz domki i pokoje do wynajęcia we wsi bezpośrednio sąsiadującej z jeziorem.  We wsi znajdziemy równiez sklep spożywczy. 

Gospodartwo będące właścicielem jeziora wybudowało nowa bazę noclegową nad oddalonym o 35 minut drogi samochem Jeziorem Sławskim. Znajdziemy tam nowe domki letniskowe, pole kempingowe oraz możliwość długoterminowego rezydowania w marinie.

DOJAZD

Adres podany w danych kontaktowych prowadzi do gospodarza łowiska jakim jest Gospodarstwo Rybackie Sława Sp. z o.o., które mieści się w innym miejscu niż opisywany akwen.


Dane łowiska

  • Rodzaj łowiska: Komercyjne
  • Wielkość łowiska: 48, 2 ha
  • Głębokośc łowiska: śr. 3,3 m, max. 6,9 m

Występujące ryby


Udogodnienia / Usługi dodatkowe


Mapa łowiska

Łowisko Wilcze

Opis stanowisk

Brzegi akwenu przy wsi Wilcze i na półwyspie w południowo - zachodniej części, posiadają piaszczyste plaże oraz kąpielisko. Pozostałe charakteryzują się dużym  zróżnicowaniem: południowa część jest wysoka, natomiast północno-zachodnia nisko położona i podmokła. Dno jeziora pokrywają osady mineralno-organiczne o miąższości ok. 0,5 m.

Roślinność zajmuje 12  ha powierzchni całkowitej lustra wody i porasta około 90% linii brzegowej zbiornika. Jest to głównie roślinność wynurzona, zdominowana przez trzcinę pospolitą, pałkę wąsko- i szerokolistną oraz tatarak. Roślinność zanurzona sięga do 4-5 m w głąb zbiornika i reprezentowana jest głównie przez mech wodny, rogatka sztywnego, moczarkę kanadyjską i różne gatunki rdestnic.

Dane morfometryczne:

Powierzchnia zwierciadła: 48,2  ha
Długość maksymalna: 1110  m
Szerokość maksymalna: 540  m
Linia brzegowa ogółem: 3300  m

Wymogi

  • Zakaz wędkowania na trolling
Opinie użytkowników
Łowiska komercyjne w pobliżu