Jezioro Wilcze położone jest tuż przy drodze krajowej prowadzące z Kargowej do Świętna, w miejscowości o tej samej nazwie. Jest to jezioro polodowcowe w rynnie glacjalnej, w której oprócz niego znajdują się również Jezioro Obrzańskie, Jezioro Ośno i Jezioro Rudzieńskie.
Zbiornik zaliczany do eutroficznych, pod względem rybackim należy do typu leszczowego. Główny dopływ łączy akwen z położonym w pobliżu Jeziorem Wuszno (Ośno). Oprócz tego zbiornik ten zasilany jest wodami gruntowymi. Ich nadmiar odprowadzany jest kanałem o długości 200 m do położonego na południu Jeziora Rudzieńskiego. Zlewnię jeziora w większości pokrywają suche bory sosnowe (70%). Resztę stanowią pola uprawne i nieużytki.
Zbiornik zasiedlają liczne gatunki ryb, z których najpospolitsze są: leszcze, krąpie, płocie, karpie i liny, zaś z drapieżników okonie, szczupaki, węgorze oraz dorodne sandacze.
Jezioro leży w obszarze mikroklimatycznym, który charakteryzują najwyższe w województwie temperatury (średnia w okresie od maja do lipca wynosi 16,1°C). Stwierdzono tu największą liczbę dni gorących (średnio 36 dni) oraz najdłużej trwające w regionie lato ( średnio 99 dni).
Makroregion: Pradolina Warciańsko - Odrzańska
Mezoregion: Kotlina Kargowska
Wysokość n.p.m.: 55,2 m
Szerokość geograficzna: 52°01,2'
Długość geograficzna: 15°58,5'
BAZA NOCLEGOWA
W otoczeniu jeziora znajdziemy miejsca do rozbicia namiotu oraz domki i pokoje do wynajęcia we wsi bezpośrednio sąsiadującej z jeziorem. We wsi znajdziemy równiez sklep spożywczy.
Gospodartwo będące właścicielem jeziora wybudowało nowa bazę noclegową nad oddalonym o 35 minut drogi samochem Jeziorem Sławskim. Znajdziemy tam nowe domki letniskowe, pole kempingowe oraz możliwość długoterminowego rezydowania w marinie.
DOJAZD
Adres podany w danych kontaktowych prowadzi do gospodarza łowiska jakim jest Gospodarstwo Rybackie Sława Sp. z o.o., które mieści się w innym miejscu niż opisywany akwen.
Brzegi akwenu przy wsi Wilcze i na półwyspie w południowo - zachodniej części, posiadają piaszczyste plaże oraz kąpielisko. Pozostałe charakteryzują się dużym zróżnicowaniem: południowa część jest wysoka, natomiast północno-zachodnia nisko położona i podmokła. Dno jeziora pokrywają osady mineralno-organiczne o miąższości ok. 0,5 m.
Roślinność zajmuje 12 ha powierzchni całkowitej lustra wody i porasta około 90% linii brzegowej zbiornika. Jest to głównie roślinność wynurzona, zdominowana przez trzcinę pospolitą, pałkę wąsko- i szerokolistną oraz tatarak. Roślinność zanurzona sięga do 4-5 m w głąb zbiornika i reprezentowana jest głównie przez mech wodny, rogatka sztywnego, moczarkę kanadyjską i różne gatunki rdestnic.
Dane morfometryczne:
Powierzchnia zwierciadła: 48,2 ha
Długość maksymalna: 1110 m
Szerokość maksymalna: 540 m
Linia brzegowa ogółem: 3300 m