Łowisko Szachty

Poznań, Wielkopolskie

Szachty są od lat znanym i ważnym miejscem na przyrodniczej mapie Wielkopolski. Ten piękny teren położony w południowo-zachodniej części Poznania, poza niezwykłymi widokami zachwyca również różnorodnością tutejszej fauny i flory.

Ten unikatowy ekosystem rozwinął się na terenie dawnych kopalni odkrywkowych, które dostarczały glinę do pobliskiej cegielni jeszcze w XX w. Stąd też inna nazwa Szacht – Glinianki.

Dawne glinianki to obecnie stawy, z którymi sympatyzuje wielu Poznaniaków, a część z nich z pewnością ma jeszcze w swej pamięci niezapomniane wędkarskie wspomnienia z życiowymi rekordami dużych okazów ryb!

Szachty to nie tylko same stawy, to także roślinność wokół tych zbiorników, to ścieżki, dróżki i przesmyki „przebijające się” przez gęstwiny drzew, krzewów i trzcin. Wszystko to stanowi ważną częścią lokalnego ekosystemu oraz jest ostoją dla ptactwa i innej drobnej zwierzyny.

Największy akwen to Staw Nowakowskiego, o powierzchni 15 ha znajdujący się w centralnej części Glinianek. Staw ten ma nieregularny kształt z maksymalną długością ponad 600 m i osiąga szerokość prawie 350 m. Jego głębokość jest zróżnicowana od 0,8 m do 6,5 m. Woda ta nie należy do łatwych wędkarsko. Nieregularne pofałdowane dno, roślinność podwodna, liczne wysepki trzcinowe, stare pomosty, urozmaicona linia brzegowa i przybrzeżne konary są sprzymierzeńcem czających się tu okazów ryb. Staw jest wyzwaniem dla najbardziej doświadczonych wędkarzy.

Wielokrotne zarybienia zwłaszcza karpiem spowodowały że populacja tego gatunku jest spora. Staw ten jest bogaty również w inne gatunki ryb takie jak: amur, leszcz, okoń, lin, szczupak, sum, tołpyga, wzdręga, karaś i płoć.

NOCLEG

W okolicy znajduje się bogata baza noclegowa.

INNE

Gospodarz Stawu Nowakowskiego chcąc uatrakcyjnić Państwu obcowanie z tym wyjątkowym miejscem zadbał o jego czystość, bezpieczeństwo oraz komfort wypoczynku:

- straż łowiska mająca całodobową pieczę nad całym obiektem,

- w pełni opłotowany teren by zapewnić jak największą ochronę i bezpieczeństwo dla wszystkich przebywających na naszym obiekcie,

- przystań na łódki,

- toalety i prysznic – gdzie można się odświeżyć np. po całonocnej zasiadce,

- cztery parkingi, które pomieścić mogą po kilkanaście aut,

- bezproblemowy dojazd do każdego stanowiska autem w celu wyładowania sprzętu,

- sklepik wędkarski na terenie łowiska, gdzie zakupić można cały niezbędny asortyment pierwszej potrzeby,

- opiekun łowiska, który służy pomocą w każdej sytuacji,

- drewniana wiata do dyspozycji podczas różnego rodzaju zawodów i eventów, jest to miejsce zadaszone mieszczące nawet kilkadziesiąt osób,

- ławeczki, wiaty i paleniska, dla lepszego komfortu podczas przebywania na łowisku.

Możliwe jest łowienie na dodatkową wędkę.

SPINNING

Spinningować można tylko i wyłacznie za zgodą Opiekuna Łowiska. Spinningowanie możliwe jest od poniedziałku do czwartku (w okresie jesienno zimowym cały tydzień), zarówno z brzegu jak i ze środka pływającego. Spinningowanie powinno odbywać się w sposób i w miejscach nie przszkadzajacy wedkarzom "stacjonarnym".

Każdy spinningujacy ze środka pływajacego zobowiązany jest do posiadania:

- maty z bokami uniemożliwiającymi wysunięcie się ryby poza jej obręb (typu kołyska lub wanienka)

- odpowiedniej wielkości podbieraka. Do lądowania ryb należy używać podbieraka

- środka do dezynfekcji ran


Dane łowiska

 • Rodzaj łowiska: Komercyjne
 • Metody łowienia: Rzut, model, ponton
 • Wielkość łowiska: 15 ha
 • Głębokość: min. 0,8 m, max. 6,5 m
 • Ilość stanowisk: 30
 • Dominująca ryba: Karp
 • Rekord łowiska: Karp - 25,6 kg

Występujące ryby


Udogodnienia / Usługi dodatkowe


Mapa łowiska

Łowisko Szachty

Opis stanowisk

Na łowisku wyznaczono 30 dużych stanowisk z pomostami dla ułatwienia podebrania ryby, profesjonalnie przygotowanych i przystosowanych do zasiadki w minimum 2 osoby. Przy każdym ze stanowisk jest miejsce na postawienie namiotu. Brzeg tego zbiornika to trawy, krzewy, drzewa liściaste oraz wysokie trzciny.

Wymogi

 • Mata typu wanna / kołyska
 • Środek do dezynfekcji ran
 • Podbierak o rozstawie ramion min. 100 cm
 • Worek karpiowy do przetrzymywania ryb
 • Żyłka o grubości min. 0.30mm
 • Spinningowanie, używanie jako przynęty żywej i martwej ryby, tylko za zgodą Opiekuna Łowiska.
Opinie użytkowników
Łowiska komercyjne w pobliżu