Łowisko Swarzędzkie

Poznań, Wielkopolskie

Jest to malowniczo położone jezioro na równinie Wrzesińskiej, w północnej części miasta Swarzędz w odległości około 11 kilometrów od centrum Poznania, przez które przepływa rzeka Cybina. Powierzchnia wynosi około 94 ha. Na jeziorze znajdują się dwie niewielkie wyspy. Na większej z nich wykopaliska potwierdziły obecność pozostałości po słowiańskiej świątyni, prawdopodobnie w dawniejszych czasach połączonej drewnianym mostem ze stałym lądem. W jeziorze tym można złapać piękne okazy karasia, karpia, okonia, szczupaka, leszcza i sandacza. Występują tam także spore sztuki węgorza. Malownicze położenie jeziora i aleja spacerowa zachęca do czynnego wypoczynku na łonie natury. W okół jeziora rozwija się zaplecze turystyczne.

Łowisko prowadzone jest przez Gospodarstwo Rybackie Bogucin Spółka z o.o. Jest to firma działająca w szeroko rozumianej branży rybackiej, od hodowli ryb w stawach poprzez gospodarkę prowadzoną na jeziorach do wędkarstwa. Jako spółka działa na naszym rynku od 19 lat. Poprzednie lata naszego istnienia obfitowały w różnego typu przekształcenia własnościowe związane z przejęciem majątku Państwowych Gospodarstw Rybackich przez Agencję Własności Rolnej Skarbu Państwa (później Agencję Nieruchomości Rolnych), a obecnie KOWR. Gospodarstwo zatrudnia zespół ludzi - absolwentów szkół rybackich, których wiedza praktyczna i teoretyczna  gwarantuje wysoki poziom dobrostanu i fachowości w obsłudze klientów. Gospodarstwo posiada ugruntowaną renomę. 

ATRAKCJE

Od południowej części Swarzędza, wzdłuż jeziora ciągnie się ścieżka spacerowa oraz znajduje się tam przystań. Natomiast od strony północnej biegnie szlak rowerowy z Pobiedzisk nad jezioro Maltańskie oraz droga świętego Jakuba.

Na południowym brzegu jeziora od strony Swarzędza biegnie ścieżka spacerowa oraz znajduje się przystań i wypożyczalnia kajaków. Od strony północnej biegnieszlak rowerowy z Pobiedzisk nad Jezioro Maltańskie w Poznaniu oraz Droga św. Jakuba - wielkopolski odcinek szlaku pielgrzymkowego do katedry w Santiago de Compostela w Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii.

DOJAZD

Położenie jeziora umożliwia łatwy dojazd komunikacją miejską.

Adres poodany w danych kontaktowych należy do gospodarstwa prowadzącego jezioro. Samo jezioro znjaduje sie ok 8 km na południowy-wschód, tak jak to zaznaczono na mapie. 

INNE

Punkt sprzedaży zezwoleń w Pobiedziskach, w Bogucinie i sklepach wędkarskich.

W bezpośrednio przylegającej do jeziora miejscowości Swarzędz, znajdują się blisko akwenu sklepy spożywcze.

 

 

 


Dane łowiska

  • Rodzaj łowiska: Komercyjne
  • Wielkość łowiska: 94 ha
  • Głębokość: min. 2,6 m, max. 7,2 m

Występujące ryby


Udogodnienia / Usługi dodatkowe


Mapa łowiska

Łowisko Swarzędzkie

Opis stanowisk

Bardzo urozmaicona linia brzegowa.

Nad jeziorem i na obszarach przylegających występują następujące gatunki flory: rzęsa drobna, rzęsa trójrowkowa, grążel żółty, grzybień biały, konwalia majowa, kalina koralowa, szalej jadowity, karbieniec pospolity, sadziec konopiasty i niezapominajka błotna. Obfite są zbiorowiska szuwaru wysokiego z dominacją trzciny i pałki szerokolistnej. Drzewa obrasta bluszcz pospolity.

Wymogi

  • Zabrania się stosowania metody trollingowej
Opinie użytkowników
Łowiska komercyjne w pobliżu