Łowisko Rybowo

Gołańcz, Wielkopolskie

Jezioro Rybowo k. Wągrowca jest naturalnym polodowcowym zbiornikiem o powierzchni 10 ha położonym w północnej części Wielkopolski. Dno jeziora jest mało urozmaicone. Dno pokryte jest cienką warstwą żyznego mułu, głębokość maksymalna to 3 m. Dominującym gatunkiem spośród ichtiofauny jeziora jest karp. Masa poławianych osobników mieści się w przedziale od 7 do 25 kg, najczęściej poławia się ryby o masie 12-18 kg. Populację ciekawych dla karpiarzy ryb uzupełniają amury, jest ich jednak niewiele i stanowią raczej przyłów, choć ich rozmiary są dość imponujące. W ostatnich latach udało się złowić dwa amury których masa wynosiła 17 i 22 kg. Największy karp złowiony w Rybowie ważył 22 kg, choć wiemy doskonale, że pływają tu osobniki przekraczające masę 25 kg.

Długość jeziora: 300 m
Maksymalna szerokość: 170 m
Długość linii brzegowej: 650 m

NOCLEG

Możliwość rozbicia namiotu.


Dane łowiska

  • Rodzaj łowiska: Komercyjne
  • Metody łowienia: Włosowa
  • Wielkość łowiska: 10 ha
  • Głębokość: śr. 3 m, max. 4 m
  • Ilość stanowisk: 8 dwuosobowych
  • Dominująca ryba: Brak danych
  • Rekord łowiska: Brak danych

Występujące ryby


Udogodnienia / Usługi dodatkowe


Mapa łowiska

Łowisko Rybowo

Opis stanowisk

Linia brzegowa praktycznie jednolita. Dookoła jeziora brzegi porośnięte są trzciną, roślinność podwodna praktycznie nie występuje.

Północny brzeg od strony wioski Rybowo udostępniony jest do wędkowania i właśnie na tej ścianie umiejscowionych jest najwięcej stanowisk, gdzie spokojnie można rozbić obozowisko karpiowe. Południowy brzeg jeziora to pas trzcin głęboko wychodzących w misą jeziora. To właśnie tutaj karpie znajdują swoją ostoję. Dodatkowo zatopione gałęzie drzew wzmacniają u nich poczucie bezpieczeństwa. Są to najlepsze łowiska, wymagają jednak wywózki zestawów na odległość 120-150 m. Głębokość za pasem trzcin waha się od 1 do 1,8 m, dlatego najlepiej ulokować zestawy właśnie tutaj, przecinając ścieżkę żerową karpi.

Na łowisku wyznaczono 8 dwuosobowych stanowisk.

Stanowisko nr 1 - to jedno z bardziej popularnych stanowisk wśród karpiarzy. Daje sporo możliwości jeśli chodzi o wybór łowiska. Zasadniczo najbardziej atrakcyjne miejsca mieszczą się po przeciwległej stronie, choć warto pamietać o miejscu z lewej strony zatoki, zwłaszcza podczas silnego zachodniego wiatru, spychającego ryby wprost pod nogi. Biwakowo nie najlepiej ze względu na brak zadrzewienia, chyba, że chce się nabrać letniej opalenizny. Z tego stanowiska złowiono chyba zdecydowanie największą ilość dorodnych karpi.

Stanowisko nr 2 - nie daje co prawda tak szerokiego spektrum wyboru miejsca połowu jak jedynka, ale za to miejsce po przeciwległej stronie zbiornika na tzw." rzadkich trzcinach" jest jednym z niewielu 100% miejscówek.
Biwokowo podobnie jak jedynka, teren otwarty, latem nieźle grzeje. Przy podbieraniu przydają się wodery.

Stanowisko nr 3 - ( plaża) Spokojnie może sie tu rozbić trzech karpiarzy.Bardzo komfortowe i wygodne miejsce.Jedyny mankament to fakt, ze znajduje się na wjeździe na łowisko i jeśli chodzi o spokój i ciszę to bywa z tym różnie. Idealne miejsce do zażywania kąpieli słonecznych i nie tylko. Łowienie w zasadzie tylko z wywózki pod przeciwległym brzegiem.

Stanowisko nr 4 - ( topole) Wreszcie odrobina cienia. W odległości około 60m od brzegu na wprost tego stanowiska znajduje się najgłębsze miejsce w tym zbiorniku. Niestety dość muliste co wymaga zastosowania odpowiednich zestawów. Dobrym miejscem do położenia zestawów jest miejscówka usytuowana po przeciwległej stronie zbiornika, zaraz za pasem trzcin.

Stanowisko nr 5 - ( olszynki) Bardzo komfortowe miejsce na dłuższą zasiadkę, cienia nie brakuje. Po przeciwległej stronie zbiornika, bardzo atrakcyjne miejsca. Jeśli chcemy łowić z wywózki dobrze jest zaopatrzyć się w spory minimum 250 m zapas żyłki. Do przeciwległego brzegu mamy około 170 m.

Stanowisko nr 6 - (stara plaża) Charakterystyka bardzo zbliżona do stanowiska nr 5. Po przeciwległej stronie zatopione krzaki stanowią idealną miejscówkę. Warto zaopatrzyć się w plecionkę jako linkę główną z 10 metrową strzałówką z żyłki mono. Zapewni to lepszą sygnalizację brań na sporej odległości.

Stanowisko nr 7 - (U Józia) To stanowisko należy bacznie obserwować, w przypadku zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości natychmiast informować o tym właściciela łowiska. Bardzo dobre wrześniowe miejsce. Można tu łowić w odległości rzutu ( 60-70 m) lekko z lewej strony.

Stanowisko nr 8 - (końcowe) Spory komfort, cisza, spokój. Biwakowo idealnie super miejsce na długie zasiadki. Ciekawych miejsc połowu nie brakuje. Miejsce polecane zwłaszcza wczesną jesienią, ponieważ ryby mają tendencję do grupowania się właśnie tutaj. Jedyny mankament to fakt, że łowimy z pomostu, ale urok tego miejsca całkowicie rekompensuje tę niedogodność.

Wymogi

  • Obowiązek posiadania specjalistycznego worek do przetrzymywania karpi (wymóg bezwzględny)
  • Obowiązek posiadania kamizelek ratunkowych lub asekuracyjnych
Opinie użytkowników
Łowiska komercyjne karpiowe w pobliżu