Łowisko Rudzieńskie

Wolsztyn, Wielkopolskie

Jezioro Rudzieńskie leży w Kotlinie Kargowskiej przy wsi Jesionka, w pobliżu krajowej drogi łączącej Kargową  z drogą relacji Nowa Sól - Wolsztyn. Należy do zbiorników przepływowych. Jest ono zasilane wodami z dwóch dorzeczy: od wschodu przez Południowy Kanał Obrzański oraz od południa przez Obrzycę. Na krańcu północnym zbiornika dodatkowo wpływa rów z Jeziora Wuszno. Odpływ następuje od strony zachodniej rzeką Obrzycą.

Jakkolwiek wody Jeziora Rudzieńskiego należą do III klasy czystości, żyje w nim wiele gatunków ryb: karpie, amury i liny bytują głównie przy ujściu Obrzycy, w płytkich wodach południowej części jeziora leszcze, zaś w najgłębszych stanowiskach, dochodzących do 9,0 m głębokości dorodne drapieżniki. W wodach tego zbiornika ogromną populację tworzy z rybackiego i wędkarskiego punktu widzenia nieprzydatna lub wręcz szkodliwa ryba - jazgarz.

Makroregion: Pradolina Warciańsko - Odrzańska
Mezoregion: Kotlina Kargowska
Wysokość n.p.m.: 55,1  m
Szerokość geograficzna: 52°00,2'
Długość geograficzna: 15°58,5'
Zlewnia: Obrzyca

BAZA NOCLEGOWA

W otoczeniu jeziora znajdziemy pole biwakowe oraz domki, pokoje do wynajęcia, ośrodek wczasowy we wsi bezpośrednio sąsiadującej z jeziorem. Do dyspozycji jest również hotel i tawerna żeglarska. We wsi znajdziemy równiez sklep spożwczy.

Gospodartwo będące właścicielem jeziora wybudowało nowa bazę noclegową nad oddalonym o 26 minut drogi samochem Jeziorem Sławskim. Znajdziemy tam nowe domki letniskowe, pole kempingowe oraz możliwość długoterminowego rezydowania w marinie.

DOJAZD

Adres podany w danych kontaktowych prowadzi do gospodarza łowiska jakim jest Gospodarstwo Rybackie Sława Sp. z o.o., które mieści się w innym miejscu niż opisywany akwen.


Dane łowiska

  • Rodzaj łowiska: Komercyjne
  • Wielkość łowiska: 163 ha
  • Głębokość łowiska: śr. 4 m, max. 9,1 m

Występujące ryby


Udogodnienia / Usługi dodatkowe


Mapa łowiska

Łowisko Rudzieńskie

Opis stanowisk

Jezioro Rudzieńskie charakteryzuje  niskie, piaszczyste, częściowo podmokłe i mało dostępne brzegi, zaś bardzo zróżnicowana linia brzegowa tworzy zatoki, zatoczki i półwyspy. Największy z nich o długości ok. 800  m dzieli w naturalny sposób opisywany zbiornik na dwie części: Jezioro Jesiońskie ( południowa część) i Jezioro Rudzieńskie  (północna część).

Zbiornik ten położony jest wśród lasów, głównie sosnowych i mieszanych. Linia brzegowa porośnięta jest tatarakiem, trzciną pospolitą oraz dwoma gatunkami pałek. Dno pokrywa warstwa osadów organicznych o grubości ok. 0,5  m. Jezioro eutroficzne, reprezentuje sandaczowy typ rybacki.

Dane morfometryczne:

Powierzchnia zwierciadła: 163,0 ha
Długość maksymalna: 2550 m
Szerokość maksymalna: 1150 m
Linia brzegowa ogółem: 8800 m

Wymogi

  • Zakaz wędkowania na trolling
Opinie użytkowników
Łowiska komercyjne w pobliżu