Łowisko Pogalewo

Brzeg Dolny, Dolnośląskie

Staw położony jest nad dzikim odcinkiem i nieuregulowaną rzeką Odrą, w otoczeniu lasów i łąk. Akwen powstał na skutek wydobycia gliny. Wydobycie zostało zakończone ponad 50 lat temu, od tego czasu zbiornik należał do PZW i był systematycznie zarybiany karpiem.

Linia brzegowa zbiornika jest bardzo urozmaicona co daje sporo możliwości połowu. Występują tu bardzo różne gatunki roślinności wodnej. Głębokość zbiornika waha się od 1,5 m w strefie przybrzeżnej, okolicach trzcinowisk i wysepek do 8 m na środku zbiornika. Średnia głębokość wynosi 3-4 m. Woda jest przepływowa i stosunkowo głęboka co daje znakomite warunki dla tutejszych ryb.

Od 2011 roku łowisko jest systematycznie zarybiane dużymi karpiami i amurami. Najwieksze wpuszczone karpie i amury miały 20-27 kg. W sumie w łowisku pływa okolo 600 karpi i 350 amurów. Takie zagęszczenie dużych ryb na akwenie o powierzchni 3,5 ha gwarantuje łatwe namierzenie i złowienie ryb nawet tym mniej doświadczonym.

Do dyspozycji gości łowiska bezpłatnie udostępniona jest łazienka wyposażona w prysznic, wc, umywalkę oraz pralkę.

Dojazd prawie do samej wody wytyczony jest asfaltową drogą w bardzo dobrym stanie bez dziur itp. Ostatni trzystumetrowy odcinek to polna droga utwardzana gruzem i tłuczniem.


Dane łowiska

  • Powierzchnia łowiska: 3,5 ha
  • Maksymalna głębokość: 8 m
  • Średnia głębokość: 3-4 m
  • Ilość stanowisk : 5 stanowisk dwuosobowych
  • Metody łowienia: Rzut, model
  • Sprzedaż ryb : Nie

Występujące ryby


Udogodnienia / Usługi dodatkowe


Mapa łowiska

Łowisko Pogalewo

Opis stanowisk

Do wędkowania wydzielonych zostało tylko 5 dwuosobowych stanowisk co daje sporo przestrzeni i poczucie komfortu. Zasięg każdego stanowiska został zaznaczony na wodzie stałymi markerami. Na każdym stanowisku znajduję się obszerna mata karpiowa oraz trójnóg do ważenia ryb. Dodatkowo wędkujący mają dostęp do energii elektrycznej. Istnieje możliwość łowienia na dodatkową wędkę.

Stanowisko nr 1

Zróżnicowane dno, sporo podwodnych przeszkód oraz głębokości od 0,5 do 4,5 m - tak po krótce można scharakteryzować to stanowisko. Dwie piękne zatoczki są bardzo ciekawym miejscem na postawienie zestawów. Słynna już "wstążka" - krzaczek z przywiązaną czerwoną wstążką pomiędzy zatokami - dała już sporo pięknych ryb. Jest kilka kępek lilii, gdzie karpie bardzo lubią przebywać. Na wiosenne ciepłe dni szczególnie ciekawy jest przeciwległy brzeg z wypłyceniami około 1m i krzakami wystającymi z wody. Mniej więcej po środku zatoki znajduję się stary  "matecznik" o wymiarach mniej więcej 7 m na 7 m, gdzie dno jest twarde A głębokość w tym miejscu to 3-3,2 m. Znalezienie tego miejsca jest trudne ale można liczyć tam na regularne brania co 15-20 minut średnich i mniejszych ryb. Głębsze miejsca z rowami do 4,5 m znajdziemy przy granicy ze stanowiskami 2 i 4. Na stanowisku można bezpłatnie korzystać z energii elektrycznej.

Stanowisko nr 2

Szczególnie polecane dla mniej doświadczonych wędkarzy. Jest to najłatwiejsze stanowisko. Nie ma tu zaczepów ani podwodnych przeszkód.Idąc od brzegu dno powoli schodzi na 2-2,5 m po czym jest gwałtowny spadek na 4-6 m. W okolicach granicy ze stanowiskiem nr 4 jest podwodny garb, głębokości wahają się od 2 m do 2,5 m. W tym miejscu mamy twarde dno bez roślinności. Na większych głębokościach pojawia się delikatny namułek.

Przy tym stanowisku istnieje możliwość wynajmu domku. Dodatkowo na stanowisku można korzystać bezpłatnie  z energii elektrycznej.

Stanowisko nr 3

Stopień trudności w przypadku tego stanowiska wzrasta - o ile chcemy ryzykować… A mianowicie - z prawej strony mamy wspaniałą zatokę ze sporą ilością kołków, lilii i powalonych pni. Miejsce świetne szczególnie w słoneczne dni, gdy płytsze miejsca szybciej się nagrzewają. Dno w zatoczce twarde z głębokością około 1,5 m. Z uwagi na sporą ilość zaczepów należy szczególnie uważać przy holu. Dalej wzdłuż grobli mamy duże drzewa w wodzie oraz podwodną półkę o szerokości 1-1,5 m i głębokości około 1,5 m miejsca również znane jako bardzo łowne. W okolicach stanowiska nr 4 następna zatoczka z pniami i zaczepami. Granica ze stanowiskiem nr 4 to podwodny garb z wypłyceniem na 2-2,5 m z twardym dnem. Najgłębsze miejsce znajduje się na wysokości przewróconego drzewa, kilka metrów w głąb stawu, około 8 m. Dno podobnie jak na stanowisku nr 2 łagodnie opada przez kilka metrów i następnie jest skarpa i spadek na 5 m.

Przy tym stanowisku istnieje możliwość wynajmu domku. Dodatkowo na stanowisku można bezpłatnie korzystać z energii elektrycznej i murowanego grilla.

Stanowisko nr 4

Lewa strona ciągnie się wzdłuż podwodnego garba, mamy tu twarde dno z głębokościami między 2 m a 2,5 m. Idąc w prawo napotkamy skarpę i głębokość spada do 4-6 m. Przeciwległy brzeg przy granicy ze stanowiskiem nr 1 ma ok. 2-3 m jest to "wpływ do zatoki". Wypłycenie na 0,5-1,5 m znajdziemy pod drugim brzegiem przy granicy ze stanowiskiem nr 5. Tam też znajdują się podwodne zaczepy oraz kępki lilii.

Przy tym stanowisku istnieje możliwość wynajmu domku. Dodatkowo na stanowisku można korzystać z energii elektrycznej i murowanego grilla.

Stanowisko nr 5

Spore zróżnicowanie dna. Głębokość od 0,5 m do ponad 7 m. Przeciwległy brzeg porośniętny jest trzciną oraz miejscowo liliami. Dużo zaczepów - kołków, krzaków wystających z wody pod brzegami, lecz jest to miejsce gdzie najczęściej można zaobserwować spławy karpi. Dno twarde, w głębszych partiach z małym lub niewielkim namułkiem. W płytszych partiach wody warto szukać placów, gdzie roślinność została wyczyszczona przez ryby. W słoneczne bezwietrzne dni można bez problemów takie miejsca zlokalizować na głębokościach do ok. 1,5 m.

Przy tym stanowisku istnieje możliwość wynajmu domku. Dodatkowo na stanowisku można korzystać bezpłatnie z energii elektrycznej i murowanego grilla.

Wymogi

  • Żyłka o średnicy co najmniej 0,35 mm
  • Podbierak o rozstawie co najmniej 1 m
  • Dezynfekcja ran po haczyku u każdej złowionej ryby
Opinie użytkowników
Łowiska komercyjne karpiowe w pobliżu