OPIS JEZIORA
Jezioro ma kształt lekko wydłużony, linia brzegowa średnio rozwinięta, dno typu rynnowego bardzo urozmaicone z czterema głęboczkami. Głębokość maksymalna 28,4 m, średnia 10,4 m. Jezioro przepływowe, dopływ ze stawu Foluskiego, odpływ w północnej części jeziora kanałem Foluskim do jeziora Ostrowieckiego, szerokość odpływu pozwala swobodnie przemieszczać się łodzią z jeziora na jezioro.
Strefa przybrzeżna dochodzi do 5 m głębokości zajmując około 30% powierzchni jeziora, porośnięta jest wąskim przerywanym pasem roślinności wynurzonej. Południowo wschodni brzeg jest prawie całkowicie pozbawiony roślinności twardej, w części zarośniętej występuje trzcina i pałka szerokolistna. Roślinność zanurzona jest reprezentowana przez rogatek, wywłócznik, jaskier, rdestnice i mech wodny.
Ichtiofauna: W odłowach ryb dominują gatunki drapieżne powyżej 50% w tym spore ilości węgorza, sandacza, szczupaka i okonia. Z ryb spokojnego żeru występują leszcze, karpie, płocie, liny i tołpyga, dość często zdarzają się duże karpie.
Położenie: Dorzecze rzeki Gąsawki, bezpośrednie otoczenie w 50% stanowi las iglasto - liściasty pozostała część terenu to użytki rolne, otoczenie okoliczne pofałdowane predysponowane do wypoczynku i turystyki. Nad jeziorem obok rybaczówki miejsce stałego obozu harcerskiego.
DOJAZD
Z Barcina do miejscowości Ostrówce własnym środkiem lokomocji lub PKS odległość około 8 km, następnie do wsi Rozalinowo piechotą lub własnym pojazdem. Ze Żnina można przyjechać drogą przez Wenecję bezpośrednio nad jezioro. Przystanek Folusz obok obozu harcerzy.
Adres podany w danych kontaktowych doprowadzi nas do właściciela łowiska jaki jest Gospodarstwo Rybackie Łysinin Sp. z o. o., położonego w odległości 7 km.
Współrzędne geograficzne GPS:
52°47'22.272"N,
17°50'10.392"E
Jezioro dozwolone jest do połowów wędkarskich z brzegu i łodzi", posiada wiele dogodnych stanowisk umożliwiających wędkowanie za pasem roślinności twardej. Największa atrakcją jest możliwość łowienia dużego karpia tak z brzegu jak łodzi, w tym celu wędkarze stosują wędki odległościowe i tak zwane gruntówki. Najczęściej używaną przynętą są dżdżownice, pędraki i gotowany bób. Należy pamiętać o przezbrojeniu w odpowiednią żyłkę sprzętu, gdyż zdażały się częste wypadki utraty ryby w czasie holowania.
Stanowisko nr 1 - brak szczegółowego opisu.