Łowisko Chrzypsko Wielkie

Chrzypsko Wielkie, Wielkopolskie

Położone jest w gm. Chrzypsko, na terenie Sierakowskiego Parku Krajobrazowego. Typ jeziora - leszczowy. Jezioro ma kształt wydłużony w kierunku z południa na północ. W części południowej posiada 3 większe zatoki wydłużone w kierunku północnym, zachodnim i wschodnim. Na jeziorze znajdują się 3 wyspy, większa zadrzewiona i dwie mniejsze. Teren otaczający jezioro jest niezwykle malowniczy, pagórkowaty. Nad jeziorem położone są trzy wioski: Chrzypsko Wielkie, Chrzypsko Małe oraz Łężęczki z dużym ośrodkiem sportowo-rekreacyjnym. Jezioro posiada 2 dopływy, jeden z jez. Białokoskiego, drugi z Psarskiego. Odpływ zwany Strugą Ostrzenicy do jez. Białcz, zamknięty na wypływie jazem z wygórnią.

Powierzchnia jeziora wynosi 304,9 ha. Średnia głębokość wynosi 6,1 m, a maksymalna 30 m. Maksymalna długość jeziora 2870 m, a szerokość 2220 m. Dno jest silnie zróżnicowane, nierówne, w partii odpływowej muliste, w pozostałej twarde, piaszczyste z niewielkimi osadami organicznymi o miąższości od 0,1 do 0,4 m. Przejrzystość wody latem wynosi ok. 1,8 m, wiosną i jesienią ponad 3 m. Latem zdarzają się zakwity brunatnic lub zielenic.

DOJAZD

Podany w danych kontaktowych adres należy do właściciela łowiska, jakim jest Jeziorowo - Stawowe Gospodarstwo Rybackie Sp. z o.o., położone w odległości 10 km od łowiska. Położone jest 9 km na płd-wschód od Sierakowa. Dojazd: szosą Kwilcz-Wronki lub Pniewy-Wronki do miejscowości Chrzypsko Wielkie lub Łężeczki (camping).


Dane łowiska

  • Rodzaj łowiska: Komercyjne
  • Wielkość łowiska: 304,9 ha
  • Głębokość: śr. 6,1 m, max. 30 m
  • Dominująca ryba: Leszcz
  • Rekord łowiska: 2 kg węgorze, szupaki; pół kg liny

Występujące ryby


Udogodnienia / Usługi dodatkowe


Mapa łowiska

Łowisko Chrzypsko Wielkie

Opis stanowisk

Warunki do wędkowania. Jezioro Chrzypsko należy do najatrakcyjniejszych jezior Pojezierza Sierakowskiego dla wędkarzy ze względu na bardzo dobre warunki wędkowania z brzegu i łodzi, wyborny smak ryb oraz dogodne położenie. W jego wodach występują niemalże wszystkie gatunki ryb słodkowodnych i wcale nie jest rzadkością złowienie 2 kilogramowych węgorzy, ponad dwukilogramowego szczupaka czy półkilogramowego lina. Zima to czas połowu dorodnych okoni spod lodu.

Roślinność wynurzona porasta ponad 50% linii brzegowej z dominacją trzciny pospolitej, palki i sitowia. Roślinność pływająca tworzy rozległe skupiska w zatokach jeziora, zdominowane przez grążel żółty i grzybień biały oraz rzęsę trójrowkową .

Roślinność zanurzona jest bujnie rozwinięta, tworzy podwodne łąki porastające ok. 30% powierzchni dna. Dominuje wywłócznik, rogatek, rdestnice i mech wodny.

 

 

Wymogi

  • Zabrania się połowu ryb metodą trollingową
Opinie użytkowników
Łowiska komercyjne w pobliżu