Łowisko Białokosz

Chrzypsko Wielkie, Wielkopolskie

Położone jest w Sierakowskim Parku Krajobrazowym, na terenie gminy Chrzypsko Wielkie. Powierzchnia jeziora wynosi 146,0 ha. Średnia głębokość to 9,6 m, a głębokość maksymalna to 31,4 m. Długość maksymalna jeziora 3830 m, a szerokość to 840 m.

Typ jeziora - sielawowy. Jest charakterystycznym przykładem jeziora polodowcowego położonego wzdłuż stromych wzgórz morenowych. Przy brzegu wschodnim niższym, bezleśnym, znajduje się wieś Białokosz, a w niej gospodarstwo rolne i odrestaurowany pałac, gdzie można przenocować. Brzeg zachodni jest wysoki i stromy z pięknym lasem mieszanym, linią brzegową urozmaiconą, gdzie w wodę wrzynają się dwa piękne półwyspy. Jezioro posiada kilka drobnych dopływów w południowej części i dopływ z jez. lubocześnickiego. W północnej części jeziora odpływ do jez. Chrzypsko Wielkie zwany strumieniem białokoskim. Różnica poziomów wynosząca 38 m powoduje, że ma on charakter górskiego potoku. 

Dno jest silnie zróżnicowane, z dużymi spadami, z licznymi głęboczkami i 4 wysepkami o łącznej powierzchni 0,6 ha. W większości dno jest twarde, pokryte osadami o małej miąższości od 0,1 do 0,3 m, tylko przy dopływie i w zatokach miąższość ok. 0,5 m.

Do najatrakcyjniejszych okazów w jez. Białokosz należą duże osobniki węgorza, leszcza i szczupaka. Od kilku lat jezioro stało się celem wędkarskich polowań na okonie - ich rozmiary przeszły do legendy. Wędkarzom, którzy nastawiają się na te ryby, udaje się złowić ponad kilogramowe sztuki  na żywca, bądź błystkę. Ale największe okazy i ilości łowione są spod lodu. 

Przeźroczystość wody jest duża, waha się od 1,5 m w lecie do 3 m wiosna i jesienią. Latem zdarzają się zakwity planktonu i wtedy przeźroczystość spada do 0,6 m.

NOCLEG

Latem istnieje możliwość rozstawienia przyczep campingowych i namiotów tuż nad wodą od strony wsi (za niewielką opłatą). Obok, w odrestaurowanym pałacu możliwy jest nocleg i wyżywienie.

DOJAZD

Podany w danych kontaktowych adres należy do właściciela łowiska, jakim jest Jeziorowo - Stawowe Gospodarstwo Rybackie Sp. z o.o. Samo łowisko położone jest ok. 6 km na północ od miasta Pniewy. Do jeziora dojeżdżamy z drogi krajowej nr 92 najpierw do centrum Pniew, potem kierujemy się drogą , kierunek Chrzypsko, Wronki. Po ok. 6 km dojeżdżamy do wsi Białokosz. 


Dane łowiska

  • Rodzaj łowiska: Komercyjne
  • Wielkość łowiska: 146 ha
  • Głębokość: śr. 9,6 m, max. 31,4 m
  • Dominująca ryba: Węgorz, leszcz, szczupak, okoń

Występujące ryby


Udogodnienia / Usługi dodatkowe


Mapa łowiska

Łowisko Białokosz

Opis stanowisk

Zbiornik odznacza się dużymi walorami wędkarskimi: dostępne brzegi, czysta woda, urozmaicone dno, z podwodnymi górkami i stokami. 

Roślinność wynurzona. Około 90% linii brzegowej porośniętej jest wąskim pasem trzciny pospolitej, pałki wąskolistnej i sitowiem jeziornym.

Roślinność zanurzona jest mocno rozwinięta. Bogate zespoły pokrywają dno do głębokości 3 m, głównie to; rogatek, moczarka kanadyjska, wywłócznik, ramienice i rdestnice.

Rośliny pływające. W okresie letnim, szczególnie w zatokach występują rozległe partie (ok.6 ha) grążela żółtego, grzybienia białego i strzałki wodnej.

Możliwy wjazd samochodem na stanowiska.

Wymogi

  • Zabrania się połowu ryb metodą trollingową
Opinie użytkowników
Łowiska komercyjne w pobliżu