Jezioro Tarnowskie Małe

Sława, Lubuskie

 

Na Pojezierzu Sławskim, w pobliżu miejscowości Głuchów (Zagaszów), leży Jezioro Tarnowskie Małe. Zbiornik powstał w okresie lodowcowym i zajmuje niewielką rynnę glacjalną. Jego kształt można porównać do trójkąta. Wysokie, strome zbocza występują w wąskiej, długiej części jeziora od strony południowo-zachodniej i północno-wschodniej, przy czym od strony południowo-zachodniej jest on bardzo płaski. Profil dna jest regularny, opadający w kierunku środkowej części jeziora.

Na dnie północno-zachodniej jego części leży około metrowa warstwa osadów mineralno-organicznych. Wody jeziora są czyste.  Przez jezioro przepływa rzeka Cienica, zaś kilka rowów melioracyjnych okresowo doprowadza do niego wody powierzchniowe z najbliższych okolic zlewni. Jest ono również zasilane wodami gruntowymi. Większa część terenów otaczających jezioro (brzeg klifowy) jest zalesiona (około 66 % całkowitego obszaru).

Do dyspozycji naszych gości plaża, sanitariaty, prąd oraz zaplecze kuchenne. Teren ogrodzony i monitorowany. Cisza i spokój nadpięknym jeziorem w centrum miasta.

Makroregion: Pojezierze Leszczyńskie
Mezoregion: Pojezierze Sławskie
Wysokość n.p.m.: 58,8  m
Szerokość geograficzna: 51°51,3'
Długość geograficzna: 16°00,5'
Zlewnia: Cienica – Obrzyca

NOCLEG

W otoczeniu jeziora znajdziemy miejsca do rozbicia namiotu oraz domki i pokoje do wynajęcia. Baza noclegowa jest mniej bogata, niż na sąsiadującym Jeziorze Tarnawskim Dużym, ale za to jest tu bardziej spokojnie. Bliskie położenie obu jezior, pozwala na łatwe przemieszczanie się.

Gospodartwo będące właścicielem jeziora wybudowało nowa bazę noclegową nad oddalonym o 9 minut drogi samochem Jeziorem Sławskim. Znajdziemy tam nowe domki letniskowe, pole kempingowe oraz możliwość długoterminowego rezydowania w marinie.

DOJAZD

Adres podany w danych kontaktowych prowadzi do gospodarza łowiska jakim jest Gospodarstwo Rybackie Sława Sp. z o.o., które mieści się w innym miejscu niż opisywany akwen. Łowisko znajduje się w miejscu pokazanym na mapie dojazdu.


Dane łowiska

  • Rodzaj łowiska: Komercyjne
  • Metody łowienia: Zakaz trollingu
  • Wielkość łowiska: 35,7 ha
  • Głębokość: max. 7,2 m, śr. 3,3 m
  • Dominująca ryba: węgorz, szczupak

Występujące ryby


Udogodnienia / Usługi dodatkowe


Mapa łowiska

Jezioro Tarnowskie Małe

Opis stanowisk

Od strony północnej i północno-wschodniej brzeg jest płaski, graniczący z gruntami ornymi i nieużytkami. Wodna roślinność naczyniowa reprezentowana jest głównie przez rośliny wynurzone (trzcina pospolita), która zajmuje około 86 % całkowitej linii brzegowej tego akwenu. Jezioro pod względem limnologicznym określono jako eutroficzne.

Długość maksymalna: 1525 m
Szerokość maksymalna: 500 m
Linia brzegowa: 3450 m

Wymogi

  • Zakaz połowu ryb z łodzi
Opinie użytkowników
Łowiska komercyjne spinningowe w pobliżu