Jezioro Stryjewo

Łobżenica, Kujawsko-pomorskie

Jezioro Stryjewo położone jest na północ od Dźwierszna Wielkiego. Jest to jezioro duże o powierzchni 76,83 ha, długości 1710 m, szerokości 535 m. Długość obrzeża wynosi 4810 m, a średnia głębokość 15 m. Stryjewo zwane także jeziorem Stryjewskim ma kształt wydłużony i położone jest w kierunku północ-południe.

Leży na granicy dwóch województw: wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego. Obrzeża jeziora przechodzą miejscami w strome zbocza. Wokół rozciągają się grunty orne oraz niewielkie kompleksy leśne. Brzegi są porośnięte trzcinami, turzycami i sitowiem. Wody jeziora zasilają rzeczki Zgniłka i Lubczanka. Poprzez rzekę Lubczę Stryjewo jest połączone z jeziorem Topola.

Nad jeziorem w Gródku Krajeńskim zlokalizowany jest ośrodek wypoczynkowy, gdzie mają domki campingowe osoby prywatne i zakłady pracy. W okresie letnim na terenie ośrodka czynne są zakłady gastronomiczne oraz sklep. Odbywają się zawody wodniackie i turnieje piłki plażowej.

Niedawno powstało stowarzyszenie "Nasz Gródek", które obrało sobie za zadanie nie dopuścić do upadku ośrodka, a nawet zwiększyć jego atrakcyjność poprzez popieranie i stymulowanie inicjatyw gospodarczych i turystycznych, sprzyjających jego rozwojowi. Jezioro obfituje przede wszystkim w sielawy, ale wędkarze mogą liczyć na obfity połów także innych gatunków ryb.


Występujące ryby


Opinie użytkowników
Łowiska PZW w pobliżu