Jezioro Sowica

Prabuty, Pomorskie

Jest to jezioro wytopiskowe zlokalizowane w obszarze dorzecza Wisły. Położone na Pojezierzu Iławskim. 

Przez okolicznych mieszkańców jezioro zwyczajowo nazywane jest Mętne lub Suskie. Jezioro posiada niewielką wyspę o powierzchni 7,1 ha, która zlokalizowana jest w jego północnej części. Przybrzeżny pas wodny porasta roślinność wynurzona (głównie trzcina), natomiast zatoki jeziora obfitują w typową roślinność wodną z przewagą grążela żółtego.

Cieki wodne które łączą zbiornik z rzeką Liwą, mają charakter tylko okresowy. Stoki misy są strome, dno wyrównane na znacznym obszarze, słabo urozmaicone, z jednym niewielkim przegłębieniem w centralnej części akwenu. Zlewnia jeziora jest terenem pagórkowatym. Brzegi są zróżnicowane od wysokich i stromych do płaskich, a nawet podmokłych. W północnej części strome brzegi porośnięte są lasem.

Na jeziorze i dopływach nie jest prowadzona sadzowa hodowla ryb. W okolicy brzegów akwenu nie wystepują żadne istotne dla jakości jego wód zagrożenie typu fermy, składowiska odpadów, składowiska śmieci itp. 

Na jeziorze Sowica obowiązuje zakaz połowu ryb ze sprzętu pływającego od 1 stycznia do 31 maja.


Dane łowiska

  • Powierzchnia zbiornika: 78 ha
  • Średnia głębokość: 2,5 m
  • Maksymalna głębokość: 4,8 m
  • Wędkowanie ze środków pływających: dopuszczone (od 1 czerwca do 31 grudnia)

Występujące ryby


Opis stanowisk

Nad jeziorem od strony wschodniej umiejscowionych jest 25 kładek wędkarskich, wybudowanych staraniem miejscowego Koła PZW. Do każdego pomostu możliwy jest dojazd samochodem. Około 700 metrów od plaży zlokalizowana jest Wiata Stanicy Wędkarskiej, która jest stałym miejscem spotkań i zawodów. Od strony południowej przy drodze wojewódzkiej nr 521 zwyczajowo cumowane są łodzie wędkarskie, do których zapewniony jest swobodny dojazd i parking.


Opinie użytkowników
Łowiska PZW w pobliżu