Zbiornik o rozwiniętej i urozmaiconej linii brzegowej, mulistym dnie o bogatej konfiguracji, z wieloma głęboczkami. Ławica piaszczysta, miejscami bardzo łagodnie, miejscami stromo. Eutroficzny zbiornik z dobrze zachowaną roślinnością zanurzoną. Okresowo występują masowe zakwity glonów. Wokół brzegów występuje pas roślinności szuwarowej od 5 m do 60 m szerokości. Dominuje trzcina i pałka.
Najbliższe otoczenie to pola, łąki i zabudowa okolicznych miejscowości. Woda bardzo czysta, jezioro w 2004 roku zakwalifikowano do I klasy czystości i II kategorii podatności na degradację. Jezioro o bogatej roślinności i mocno zarybione co w połączeniu robi wielkie wrażenie. Najbliższe otoczenie akwenu stanowią łąki, pola oraz zabudowania okolicznych miejscowości, w których zlokalizowane są ośrodki wypoczynkowe oraz campingi.
NOCLEG
W pobliżu jeziora znajdują się liczne pensjonaty i gospodarstwa agroturystyczne.
GASTRONOMIA
Gospodarstwo będące właścicielem łowiska prowadzi sprzedaż swoich ryb poza terenem łowiska, w wyznaczonych punktach w Mrągowie.
ATRAKCJE
Nad brzegami jeziora znajdują się pomosty wędkarskie i rekreacyjne. Można tu również korzystać z dzikich plaż. Oprócz tego ośrodek wypoczynkowy oraz w wiele prywatny kwater oferuje wypożyczenie sprzętu wodnego. Panują tu też dogodne warunki dla wędkarzy, a okresowo również dla nurków. Wypoczywając nad jeziorem Probarskim warto zobaczyć Mazurski Park Krajobrazowy a także atrakcje pobliskiego Mrągowa.
DOJAZD
Jadąc drogą nr. 16 z Mrągowa do Mikołajek w miejscowości Probark po lewej miniemy dworzec kolejowy. Od niego po przejechaniu 550 m po prawej będzie wjazd na teren Campingu nr. 100. Na terenie campingu można pozostawić auto.
INNE
Połów z brzegu dozwolony jest od 1 kwietnia do 30 listopada oraz wędką podlodową od 1 grudnia do 30 marca. Połów z łodzi dozwolony jest od 1 czerwca do 30 listopada oraz wędką podlodową od 1 grudnia do 30 marca. Na terenie jeziora obowiązuje strefa ciszy.
Właścicelem łowiska jest Gospodarstwo Rybackie sp. z o.o. w Mrągowie, którego siedziba znajduje sie w innym miejscu niż opisywane łowisko.
Brzegi są wysokie i miejscami strome, a bezpośrednio nad wodą porośnięte olchą, brzozą i wierzbą. Jezioro łatwo dostępne, wokół brzegów dużo pomostów. Długość linii brzegowej 9470 m.
Stanowisko nr 1 - brak informacji.