Jezioro Powidzkie

Powidz, Wielkopolskie

Jezioro jest zlokalizowane w województwie wielkopolskim, na terenie Powidzkiego Parku Krajobrazowego, w gminie Powidz. Jest to jezioro polodowcowe typu rynnowego. Według badań z 2015 roku, wody Jeziora Powidzkiego zostały zaliczone do I klasy czystości. Akwen objęty jest strefą ciszy, co sprawia, że jego wody są czyste, z dobrze rozwiniętą fauną i florą. W jeziorach Powidzkiego Parku Krajobrazowego stwierdzono obecność 22 gatunków ryb takich jak sieja, szczupak, lin, sum, węgorz, okoń, sandacz. 

Kształt jeziora pozwala na wyróżnienie dwóch zasadniczych części: basen główny ukierunkowany z północy na południe oraz odchodząca na północny – wschód zatoka. Południowa część jeziora oraz zatoka są głębokie o dnie stromo opadającym. Jedynie sam południowy kraniec łagodnie się wypłyca, tworząc szerokie mielizny. Północna część jeziora posiada równe dno z dużymi płyciznami i pogłębieniami. W ciągu ostatnich kilku lat brzegi jeziora przesunęły się w niektórych miejscach do 5 metrów, a mielizna na środku jeziora, przekształciła się w małą wyspę. Tereny dokoła jeziora zajmują prywatni właściciele działek rekreacyjnych oraz liczne gospodarstwa agroturystyczne, część okolicznych obszarów jest zalesiona.

NOCLEG

Wokół jeziora znajduje sie bardzo wiele możliwości noclegowych o różnym standardzie: od pól namiotowych, przez pokoje w pensjonatach i gospodarstwach agroturystycznych oraz domki do wynajęcia, po apartamenty w hotelu.

GASTRONOMIA

W miejscowościach położonych nad zbiornikiem można skorzystać z bogatej bazy gastronomicznej oferującej dania różnych kuchni, w tym także dania z ryb.

ATRAKCJE

Nad jeziorem mieszczą się przystanie żeglarskie, szkoła windsurfingu, wypożyczalnie sprzętu wodnego, park linowy i baza nurkowa. Wokół zbiornika znajduje się również kilka plaż. Na jeziorze regularnie odbywają sie regaty żeglarskie. 

DOJAZD

Do jeziora Powidzkiego istnieje dogodny dojazd z Gniezna, Wrześni czy z Konina. Dojechać można do wszystkich brzegów jeziora.

INNE

Północno-wschodnia część jeziora - Zatoka Anastazewska została wydzielona na potrzeby wędkarskiego łowiska specjalnego. Na tym obszarze obowiązują specjalne pozwolenia wędkarskie.

Właścicielem łowiska jest Powidzkie Gospodarstwo Rybackie, którego siedziba znajduje się w innym miejscu niż opisywane łowisko. Gospodarstwo to prowadzi również sprzedaż ryb w Powidzu przy ulicy Strzałkowskiej.

Zezwolenia na wędkowanie można nabyć w wyznaczonych punktach w Powidzu i Ostrowitach.

W okresie od 1 listopada do 30 kwietnia wędkowanie możliwe jest wyłącznie z brzegu, natomiast z łodzi w okresie od 1 maja do 31 października.


Dane łowiska

  • Rodzaj łowiska: Komercyjne
  • Metody łowienia: Brak danych
  • Wielkość łowiska: 1097,50 ha
  • Głębokość: śr. 11,4 m, max. 46 m
  • Ilość stanowisk: Brak danych
  • Dominująca ryba: Brak danych
  • Rekord łowiska: Brak danych

Występujące ryby


Udogodnienia / Usługi dodatkowe


Mapa łowiska

Jezioro Powidzkie

Opis stanowisk

Stanowisko nr 1 - brak informacji.

Wymogi

  • Więcej informacji w regulaminie.
Opinie użytkowników
Łowiska komercyjne w pobliżu