Jezioro Pławniowice

Pławniowice, Śląskie

Zbiornik powstał na wskutek zalania wyrobiska po zakończonej eksploatacji kopalni piasków podsadzkowych w 1970 roku.  Zbiornik posiada zaporę typu ziemnego od strony zachodniej. Pławniowice zostały oddane do użytku w 1974 roku i od początku istnienia Koło PZW Pyskowice miało je pod swoją opieką.

Zbiornik ma stosunkowo krótką linię litoralu i bardzo szybko nabiera głębokości. Przeciętna głębokość zbiornika wynosi od 13 m do 16 m. Najgłębsze miejsce zbiornika przy wysokim stanie wody może sięgać ok. 17 m. Zbiornik dzięki systemowi usuwania hypolimnionu (dolna warstwa wody w jeziorze w którym często występuje deficyt tlenowy) posiada bardzo dużą przejrzystość wody, nawet przy wysokich temperaturach latem.

Jezioro zasilane jest przez Potok Toszecki, a woda wypływa do Kłodnicy i Kanału Gliwickiego. Sama woda jest dosyć czysta, dużo lepszej jakości, niż w nieodległym Jeziorze Dzierżno Duże.

W przybrzeżnym pasie roślinności w ostatnich latach pojawiła się spora ilość ciernika. Ze względu na dużą głębokość zbiornika na szczególną uwagę ze względu na rybę białą zasługuje leszcz. Ma on tutaj bardzo duże przyrosty i wielokrotnie z tego zbiornika zgłaszano rekordowe okazy. 


Dane łowiska

  • Powierzchnia zbiornika: 245 ha
  • Maksymalna głębokość: 17 m
  • Średnia głębokość: 15 m

Występujące ryby


Opinie użytkowników
Łowiska PZW w pobliżu