Jezioro Piłakno

Sorkwity, Warmińsko-mazurskie

Jezioro Piłakno leży na terenie Pojezierza Mrągowskiego w dorzeczu rzeki Krutyni, uznawanej za najpiękniejszy nizinny szlak kajakowy Europy. W oparciu o badania przeprowadzone w 1998 roku wody jeziora zaliczono do II klasy czystości. Jest jednym z najgłębszych jezior Pojezierza Mazurskiego. Linia brzegowa dobrze rozwinięta, brzegi wysokie, częściowo zalesione. Dno urozmaicają liczne głęboczki. Jezioro zasilają nieliczne, małe cieki, największy uchodzi przy południowo-zachodnim brzegu.

Jezioro Piłakno składa się z dwóch wyraźnie wykształconych części – północnej, o głębokości maksymalnej 39,0 m i środkowej, głównego, o głębokości maksymalnej 56,6 m. Południowo-zachodnia zatoka, o największym przegłębieniu sięgającym 16,5 m, przedzielona jest w połowie dużą wyspą. Przy zachodnim brzegu jeziora znajdują się pozostałości po osiedlu nawodnym z wczesnej epoki żelaza (400-120 r. p.n.e.) – obecnie zalane wodami jeziora – z kultury kurhanów zachodniobałtyjskich.

Drewniana zabudowa mieszkalna (o powierzchni użytkowej 70 na 100 m) usytuowana była na kilkuwarstwowym ruszcie z belek. Kilkaset metrów na południowy wschód od osiedla nawodnego znajduje się cmentarzysko kurhanowe z tego samego okresu. Kurhany z kręgiem kamiennym i prostokątna komora grobowa, pochówki ciałopalne w popielnicach. Przy południowo-wschodnim krańcu jeziora leży rezerwat Piłaki, który utworzono celem ochrony noclegowiska żurawi w okresie wędrówek, miejsc żerowania licznych gatunków ptaków oraz stanowisk rzadkich roślin.

NOCLEG

W pobliżu jeziora jest mozliwość wynajęcia domku lub pokoju, a także rozstawienia namiotu czy postawienia przyczepy kempingowej.

GASTRONOMIA

Gospodarstwo będące właścicielem łowiska prowadzi sprzedaż swoich ryb poza terenem łowiska, w wyznaczonych punktach w Mrągowie.

ATRAKCJE

Jezioro dobrze nadaje się do nurkowania.

DOJAZD

Jezioro w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie mrągowskim, w gminie Sorkwity, leżące na terenie Pojezierza Mrągowskiego

N 53o 46' 21" E 21o 10' 4"

INNE

Połów z brzegu dozwolony jest od 1 kwietnia do 30 listopada oraz wędką podlodową od 1 grudnia do 30 marca. Połów z łodzi dozwolony jest od 1 czerwca do 30 listopada oraz wędką podlodową od 1 grudnia do 30 marca.

Właścicelem łowiska jest Gospodarstwo Rybackie sp. z o.o. w Mrągowie, którego siedziba znajduje sie w innym miejscu niż opisywane łowisko.


Dane łowiska

  • Rodzaj łowiska: Komercyjne
  • Metody łowienia: Brak danych
  • Wielkość łowiska: 253 ha
  • Głębokość: śr. 13 m, max. 56,6 m
  • Ilość stanowisk: Brak danych
  • Dominująca ryba: Brak danych
  • Rekord łowiska: Brak danych

Występujące ryby


Udogodnienia / Usługi dodatkowe


Mapa łowiska

Jezioro Piłakno

Opis stanowisk

Długość linii brzegowej 12850 m.

Stanowisko nr 1 - brak informacji.

Wymogi

  • Zakaz wędkowania w nocy
Opinie użytkowników
Łowiska komercyjne spinningowe w pobliżu