Jezioro Orle Wielkie

Wałcz, Zachodniopomorskie

Orle Wielkie jest zbiornikiem polodowcowym o kształcie nieregularnym. Położone jest w kierunku wschodnio-zachodnim. Okalające je tereny to dość strome zbocza porośnięte lasem mieszanym o przewadze drzew liściastych. Od strony południowo-wschodniej przylega do jeziora podmokła łąka, przez którą przepływa niewielki ciek. Wskaźnik głębokości dowodzi, że dno w tym akwenie ma bardzo zróżnicowaną rzeźbę. Czasami o wręcz zaskakującej konfiguracji.

W wielu miejscach znajdują się głębokie "studnie" o niemal pionowych ścianach. Średnice ich natomiast są niewielkie, wynoszą od kilku do kilkunastu metrów. Środkiem jeziora przechodzi głęboki rów, kilkunastometrowej szerokości. Podobnie jak dno urozmaicona jest linia brzegowa jeziora, posiada ono kilka atrakcyjnych zatok, co stwarza doskonałe warunki do rozwoju różnych gatunków ryb. Wody zbiornika zaliczane są do l klasy czystości. Akwen zasobny jest w roślinność. Pas trzcin i oczeretów znajduje się na ponad 80 proc. linii brzegowej. Występuje tam: trzcina pospolita, pałka wąskolistna i sitowie jeziorne.

Roślinność wynurzona nie tworzy wyraźnej strefy, lecz występuje przeważnie w zewnętrznych pasmach oczeretów. Reprezentowana jest głównie przez grążel żółty i grzybień biały. Roślinność zanurzona występuje głównie na wypłyceniach zbiornika. Jezioro pod względem rybackim zaliczane jest do typu leszczowego. Akwen ten zarybiany był systematycznie karpiem, amurem, szczupakiem, linem i innymi rybami. W obrębie zbiornika oraz w znacznej od niego odległości nie ma żadnych zabudowań.


Dane łowiska

  • Powierzchnia zbiornika: 27,15 ha
  • Średnia głębokość: 3 m
  • Maksymalna głębokość: 25 m

Występujące ryby


Opinie użytkowników
Łowiska PZW w pobliżu