Jezioro Olecko Małe

Olecko, Warmińsko-mazurskie

Jezioro położone na Pojezierzu Mazurskim, w obszarze gminy Olecko. Zbiornik jest dobrze dostępny od strony zachodniej i południowej w miejscowości Małe Olecko. Jezioro ma wygięty kształt, przypominający literę "S". Jego brzegi łagodnie schodzą do wody, miejscami są szeroko porośnięte trzciną. Wschodni brzeg jest płaski i bagnisty, zachodni pagórkowaty. Roślinność wynurzona uboga – trzcina, sitowie, tatarak. Roślinność zanurzona bogata – wywłócznik, rdestnice, moczarka, rogatek, jaskry. 

Najbliższe otoczenie to zabudowania Małego Olecka oraz Wieliczek, łąki i pola z wąskim pasem olchy, brzozy oraz wierzby. Nad jeziorem znajduje się dużo małych pomostów wędkarskich. W południowej części zbiornika położone są dwie niewielkie wyspy o łącznej powierzchni 0,1 ha.

Przez jezioro przepływa rzeka Lega, która wpada w północnej części zbiornika, niosąc wody z Jeziora Olecko Wielkie, a wypływa na południu. Istnieje jeszcze kilka niewielkich dopływów zasilających jezioro wodami z okolicznych łąk i pól.

 


Dane łowiska

  • Powierzchnia zbiornika: 223 m
  • Maksymalna głębokość: 38,3 m
  • Średnia głębokość: 10,3 m

Występujące ryby


Opinie użytkowników
Łowiska PZW w pobliżu