Jezioro Nyskie

Głębinów, Opolskie

Jezioro jest zaporowym zbiornikiem retencyjnym na Nysie Kłodzkiej zbudowany w 1971 roku. Jezioro powstało przez zalanie wodą znacznego obszaru gminy Nysa. Jezioro jest położone w bezpośrednim sąsiedztwie miasta powiatowego Nysa, przy drodze krajowej Częstochowa – Kłodzko. Jezioro Nyskie i Otmuchowskie wraz z przyległymi terenami tworzą obszar Otmuchowsko-Nyskiego Obszaru Krajobrazu Chronionego.

Północno-wschodni brzeg jeziora jest piaszczysty, tworząc naturalne piaszczyste plaże. Wzdłuż brzegu znajdują się ośrodki wczasowe z bazą noclegową (sezonowa), oraz porty jachtowe, największy to Nyski Ośrodek Rekreacji. W części zachodniej wydobycie żwiru doprowadziło do powstania niedużych wysp, których liczba zależy od aktualnego poziomu wody. We wsi Skorochów w 2021 r. ukończono projekt budowy nowej infrastruktury turystycznej dla osób wypoczywających nad brzegiem Jeziora Nyskiego. Można skorzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego i małej gastronomii. 

Zapora tworząca jezioro jest betonowo-ziemna, o długości 2 km i wysokości do 20 m. Przy odpływie zbiornika znajduje się elektrownia wodna (czteroturbinowa) z pracującymi dwiema turbinami Kaplana, zasilająca sieć energetyczną kraju.

Do zbiornika oprócz Nysy Kłodzkiej uchodzą rzeki: Płocha, Widna, Biała Głuchołaska.


Dane łowiska

  • Powierzchnia zbiornika: 2075 ha
  • Średnia głębokość: 6 m
  • Maksymalna głębokość: 26 m

Występujące ryby


Udogodnienia / Usługi dodatkowe


Mapa łowiska

Jezioro Nyskie

Wymogi

  • Od 1 stycznia do 31 maja obowiązuje zakaz połowu ryb metodą spinningową: ze środków pływających i z brzegu
  • Połów ryb spokojnego żeru ze środków pływających dozwolony jest od 1 maja
  • Obowiązuje zakaz połowu przy elektrowniach, w odległości 100 m od zapory piętrzącej wodę w czaszy zbiornika (oznakowane linia na wale oraz bojami)
Opinie użytkowników
Łowiska PZW w pobliżu