Jezioro Łoniewskie

Osieczna, Wielkopolskie

Jezioro Łoniewskie powstało w czasie ostatniego zlodowacenia ziem polskich - tzw. zlodowacenia bałtyckiego. Zbiornik należy do typu sandaczowego.

Głęboczek tego jeziora położony jest pomiędzy "Stanisławówką" a "Groblą". Dołek ten stanowi zimowisko wszystkich gatunków ryb. 

Roślinność wynurzoną reprezentują: trzcina pospolita, pałka wodna, sit, turzyce. W części jeziora nazywanej "Berdychowo", znajdują się liczne stanowiska grzybienia białego i grąźela żółtego.

Dodatkowe zasady obowiązujące na zbiorniku:

  • zakaz wędkowania z brzegu, na terenie Szpitala Rehabilitacyjno-Leczniczego w Osiecznej
  • obręb ochronny w okresie od 1 marca do 31 maja - granicę obrębu tworzy południowo-wschodnia część jeziora, począwszy od linii łączącej przybrzeżną część jeziora od trzcinowego cypla na wysokości żwirowni i ustawionego tam znaku (tablicy) w odległości 150 m w głąb jeziora i dalej w linii prostej w kierunku zatoki, z której uchodzi kanał łączący jeziora Drzeczkowskie i Witosławskie.

Opiekunem łowiska jest Koło PZW Nr 179 Osieczna.


Dane łowiska

  • Powierzchnia zbiornika: 138 ha
  • Maksymalna głębokość: 5,4 m
  • Średnia głębokość: 2,1 m

Występujące ryby


Udogodnienia / Usługi dodatkowe


Mapa łowiska

Jezioro Łoniewskie

Opis stanowisk

Tarlisko obejmuje obszar w zachodnim plosie jeziora wokół cypla na tzw. „kamionce" znajdującej się na przesmyku jeziora pomiędzy letniskiem a zachodnim brzegiem, o długości 200 m i głębokości 100 m od brzegu. Tarlisko oznakowane bojami i tablicami informacyjnymi.


Opinie użytkowników
Łowiska PZW w pobliżu