Jezioro Lipińskie

Ełk, Warmińsko-mazurskie

Jezioro Lipińskie położone jest 16 km w kierunku zachodnim od Ełku, przy miejscowości Klusy. Jezioro jest silnie wydłużone z dużą, głęboką zatoką w części zachodniej. Długość maksymalna zbiornika wynosi 5500 m, a szerokość 600 m. Długość linii brzegowej osiąga 17150 m i daje wskaźnik rozwoju 3,07, co świadczy, iż linia brzegowa jeziora jest bardzo silnie rozwinięta. Maksymalna głębokość wynosi 23,0 m, a średnia głębokość 3,5 m. Z wyjątkiem zatoki głębokość nie przekracza jednak 4,9 m. Dno jest silnie urozmaicone – wskaźnik głębokości 0,15 – prawie na całej powierzchni pokryte osadami o miąższości 0,1 – 0,7 m. Bezpośrednie otoczenie jeziora tworzą zalesione brzegi (60%) pastwiska, łąki, pola (35%), osiedla ludzkie (5%).

W okresie letnim wykształca się uwarstwienie termiczne (zatoka). Położenie wśród lasów utrudnia mieszanie się wody. Ciepły i dobrze natleniony epilimnion sięga tylko do 2 m głębokości, metalimnion ze skokiem termicznym o maksymalnym gradiencie 40C, oraz hypolimnion są całkowicie pozbawione tlenu. 

Roślinność wynurzona porasta całą linię brzegową (ok. 15% dna). Gatunkami dominującymi są trzcina pospolita, sitowie, skrzypy i pałka wąskolistna. Rzadziej występuje tatarak. Z roślin o liściach pływających występują najczęściej grzybień biały, grążel żółty i nielicznie osoka aloesowata. Roślinność zanurzona występuje na 30% powierzchni i jest reprezentowana przez rdestnice – przeszytą i połyskującą, moczarkę kanadyjską, rogatek i ramienice.

NOCLEG

Przy północnym brzegu jeziora można wynająć pokój w gospodarstwie agroturystycznym lub 4-osobowe domki letniskowe oferowane przez gospodarstwo będące właścicielem łowiska.

ATRAKCJE

Przez jezioro prowadzi szlak kajakowy Michała Kajki. W stanicy wędkarskiej należącej do gospodarstwa będącego właścicielem łowiska można wypożyczyć sprzęt wodny oraz rowery.

DOJAZD

Do jeziora można dojechać prosto z drogi  nr 16, łączącej Orzysz i Ełk, która biegnie wzdłuż północnego brzegu zbiornika.

INNE

Właścicielem łowiska jest Gospodarstwo Jeziorowe w Ełku Sp. z o.o., które posiada siedzibę w innym miejscu niż opisywane jezioro. Gospodarstwo prowadzi wypożyczalnię sprzętu wodnego w swojej siedzibie w Ełku oraz oferuje domki noclegowe w Klusach, Sajzach i Małkiniach.

Zezwolenia na łowienie można zakupić online, w siedzibie Gospodarstwa Jeziorowego w Ełku oraz w wyznaczonych punktach w Ełku, Nowej Wsi Ełckiej, Orzyszu, Starych Juchach, Stradunach, Woszczelach, Wydminach i Zawadach Ełckich.

Wędkowanie z brzegu jest możliwe przez cały rok, od 01.05.2019r. do 31.12.2019r. z łodzi, a od 01.01.2019r. do 27.04.2019r. z lodu.


Dane łowiska

 • Rodzaj łowiska: Komercyjne
 • Metody łowienia: Brak danych
 • Wielkość łowiska: 80,06 ha
 • Głębokość: śr. 3,5 m, max. 23 m
 • Ilość stanowisk: Brak danych
 • Dominująca ryba: Brak danych
 • Rekord łowiska: Brak danych

Występujące ryby


Udogodnienia / Usługi dodatkowe


Opis stanowisk

Stanowisko nr 1 - brak informacji.

Wymogi

 • Zakaz połowu metodą “na żywca” z lodu.
 • Zakaz połowu węgorza i siei kuszą.
 • Szarpak i mormyszka dopuszczone są wyłącznie z lodu.
 • Obowiązuje dzienny limit ilościowy: węgorz - max. 2 sztuki; karp, sandacz, sieja, sum, szczupak – do 5 sztuk łącznie.
 • Zabrania się połowu okonia do 15 cm, jazia do 30 cm, suma do 80 cm i węgorza do 55 cm długości, karpia do 2 kg.
 • Za łowienie metodą trollingową obowiązuje dopłata.
Opinie użytkowników
Łowiska komercyjne w pobliżu