Jezioro Łęsk

Dźwierzuty, Warmińsko-mazurskie

Dno akwenu jest muliste i piaszczysto-kamieniste, w płytkich partiach porośnięte roślinnością zanurzoną (moczarka, rogatek, ramienice i rdestnice). Istnieją dwa głęboczki - 40 m (w części północnej) i 25 m (w części południowej, na północ od wysepki). Miejscami dno stromo opada tworząc prawie pionowe ściany.

Zbiornik należy do obwodu rybackiego jeziora Łęsk w zlewni rzeki Omulew nr 15. Jezioro Łęsk posiada bardzo dobre i dobre (w zależności od gatunku ryb) warunki rozrodu naturalnego i odrostu młodzieży. Dobrze rozwinięta strefa litoralu porośnięta roślinnością wynurzoną stwarza dogodne warunki do żerowania i kryjówek dla młodzieży ryb. Dostateczna zawartość rozpuszczonego tlenu w całym słupie wody w pełni zabezpiecza dobre warunki zimowania wszystkich występujących w jeziorze gatunków ryb. Jest to typowe jezioro sielawowe z czystą, dobrze natlenioną wodą, dlatego koregonidy znajdują tu wręcz idealne warunki siedliskowe. Takie warunki odpowiadają również stynce. W jeziorze bytuje liczna populacja okonia i szczupaka. Z ryb karpiowatych dominuje płoć i leszcz, występuje również lin, wzdręga i ukleja. Gospodarka zarybieniowa oparta jest o koregonidy i szczupaka.

Jest to typowo rynnowy zbiornik, ułożony południkowo. Jego długość wynosi około 4 km i szerokość około 0,5 km. Jezioro ma kształt litery L. W południowej części zbiornika jest jedna, niewielka wyspa o powierzchni 12 arów. Zbiornik ma połączenie z innymi jeziorami. 

NOCLEG

Wokół jeziora znajdują się: ośrodek wypoczynkowy, agroturystyka i domki do wynajęcia.

GASTRONOMIA

Około 650 m od północnego brzegu jeziora znajduje się bar z jedzeniem typu fast food.

ATRAKCJE

Dzikie zejścia do wody w lesie i przy ośrodkach wypoczynkowych. Od strony miejscowości Orzyny znajduje się plaża gminna i prywatna toaleta. W Ośrodku Wypoczynkowym Nemo znajduje się wypożyczalnia sprzętu wodnego. Tutaj też mamy możliwość nurkowania.

DOJAZD

Adres podany w danych kontaktowych należy do gospodarza łowiska, jakim jest Kompania Mazurska Sp. z o.o., mająca siedzibę w innym miejscu niż opisywane łowisko. Akwen znajduje się w miejscu wskazanym na mapie dojazdu.

INNE

Na jeziorze obowiązuje strefa ciszy.

Istnieje możliwość zakupu zezwoleń online.


Dane łowiska

 • Rodzaj łowiska: Komercyjne
 • Metody łowienia: Brak danych
 • Wielkość łowiska: 114 ha
 • Głębokość: śr. 11 m, max. 39,5 m
 • Ilość stanowisk: Brak danych
 • Dominująca ryba: Lin, szczupak
 • Rekord łowiska: Brak danych

Występujące ryby


Udogodnienia / Usługi dodatkowe


Mapa łowiska

Jezioro Łęsk

Opis stanowisk

Dobrze dostępne. Wzdłuż zachodniego brzegu prowadzi szutrowa droga dojazdowa do ośrodków wypoczynkowych. Istnieje kilka pomostów - duże, w ośrodkach wypoczynkowych i niewielkie typowo wędkarskie wokół brzegów.

Najbliższe otoczenie to lasy (bory i bory mieszane), które porastają brzegi do samej wody, a na północy zabudowania Orzyn. Pas trzcin porasta brzegi wyspowo. Dominuje trzcina. Linia brzegowa jest dość słabo rozwinięta, a jej długość wraz z wyspą wynosi 9,44 km.

Wymogi

 • Obowiązkowy dzienny raport amatorskiego połowu ryb.
 • Połów ryb dozwolony dwiema wędkami zwykłymi lub jednym spinningiem.
 • Połów metodą trollingu dozwolony jedną wędką i tylko za dodatkową opłatą.
 • Zakaz połowu z użyciem jako przynęty ryb innych gatunków niż: płoć, krąp, leszcz, ukleja i okoń, ryby te nie mogą pochodzić z innego łowiska.
 • Zakaz wypuszczania z powrotem do wody złowionych ryb tzw. gatunków nierodzimych, w szczególności karasia srebrzystego i karpia.
 • Nęcenie larwami owadów i robakami z domieszką naturalnej ziemi lub gliny w objętości nieprzekraczającej 1l na dobę.
Opinie użytkowników
Łowiska komercyjne spinningowe w pobliżu