Jezioro Kępno

Orzysz, Warmińsko-mazurskie

Jezioro Kępno położone jest w pobliżu miejscowości Klusy, około 20 km na zachód od Ełku. Zbiornik położony jest na terenie poligonu Orzysz. Jezioro jest wydłużone, rynnowe. Długość maksymalna jeziora wynosi 2600 m, a szerokość 550 m. Jezioro jest głębokie. Jego maksymalna głębokość wynosi 19,0 m, a średnia 6,4 m. Dno jest piaszczysto żwirowe, z niewielkiej grubości osadem w głębszych partiach, urozmaicone (wsk. głębokości – 0,33).

Bezpośrednie otoczenie jeziora stanowią lasy, co ogranicza mieszanie się wody. W okresie letnim wytwarza się stratyfikacja termiczno tlenowa. Górny, dobrze nagrzany i natleniony epilimnion sięga tylko do 4 m głębokości. Poniżej występował rozbudowany metalimnion o maksymalnym gradiencie temperatury 30C/m, obejmujący warstwę od 4 do 10 m. Następuje tu gwałtowny spadek temperatury i zawartości tlenu do 0,0 mg/l. Hypolimnion jest zimny i całkowicie odtleniony. Stwarza to niekorzystne warunki żerowania w profundalu (ok. 35% niedostępnego dna). Przezroczystość wody mierzona widzialnością krążka Secchiego jest wysoka i wynosi 3,5 m.

Naczyniowa roślinność wynurzona porasta wąskim, poprzerywanym pasem linię brzegową. Wśród niej dominuje trzcina pospolita, rzadziej skrzyp i sit, a powierzchnię jej występowania szacuje się na 4% powierzchni jeziora. Roślinność o liściach pływających jest rzadka i reprezentowana głównie przez grążel żółty i rdestnicę pływającą. Roślinność zanurzona zajmuje 10% powierzchni jeziora. Dominują moczarka kanadyjska i wywłócznik. Rzadziej występują ramienice, rdestnice przeszyta i połyskująca oraz rogatek.

NOCLEG

Około 3 km od jeziora można wynająć 4-osobowe domki letniskowe od gospodarstwa rybackiego - właścicieli łowiska.

DOJAZD

Do jeziora dojechać można, zjeżdżając z drogi nr 16 łączącej Ełk i Orzysz w drogę gruntową w kierunku południowym na wysokości miejscowości Klusy.

INNE

Właścicielem łowiska jest Gospodarstwo Jeziorowe w Ełku Sp. z o.o., które posiada siedzibę w innym miejscu niż opisywane jezioro. Gospodarstwo prowadzi wypożyczalnię sprzętu wodnego w swojej siedzibie w Ełku oraz oferuje domki noclegowe w Klusach, Sajzach i Małkiniach.

Zezwolenia na łowienie można zakupić online, w siedzibie Gospodarstwa Jeziorowego w Ełku oraz w wyznaczonych punktach w Ełku, Nowej Wsi Ełckiej, Orzyszu, Starych Juchach, Stradunach, Woszczelach, Wydminach i Zawadach Ełckich.

Wędkowanie z brzegu jest możliwe przez cały rok, od 01.05 do 31.12 z łodzi, a od 01.01 do 27.04 z lodu.


Dane łowiska

  • Rodzaj łowiska: Komercyjne
  • Powierzchnia łowiska: 65,90 ha
  • Głębokość: śr. 6,4 m, max. 19 m

Występujące ryby


Mapa łowiska

Jezioro Kępno

Opis stanowisk

Długość linii brzegowej osiąga 6300 m i daje wskaźnik rozwoju 2,18, co świadczy, że linia brzegowa jeziora jest silnie rozwinięta. Stoki zbiornika prawie na całej długości linii brzegowej są strome i wąskie.

Wymogi

  • Zakaz połowu metodą “na żywca” z lodu.
  • Zakaz połowu węgorza i siei kuszą.
  • Szarpak i mormyszka dopuszczone są wyłącznie z lodu.
  • Obowiązuje dzienny limit ilościowy: węgorz - max. 2 sztuki; karp, sandacz, sieja, sum, szczupak – do 5 sztuk łącznie.
  • Zabrania się połowu okonia do 15 cm, jazia do 30 cm, suma do 80 cm i węgorza do 55 cm długości, karpia do 2 kg.
  • Za łowienie metodą trollingową obowiązuje dopłata.
Opinie użytkowników
Łowiska komercyjne spinningowe w pobliżu