Jezioro Gieląd

Sorkwity, Warmińsko-mazurskie

 

Duże, rynnowe jezioro położone około 12 km na zachód od Mrągowa. Zbiornik o rozwiniętej linii brzegowej o niezbyt stromych stokach, przeważnie piaszczystej ławicy, dnie twardym, miejscami mulistym. Na jeziorze leży sześć niewielkich wysp: trzy większe, wypiętrzone i zadrzewione, położone są w środkowej części zbiornika, dwie małe w południowych krańcach i szósta u krańców północnych. Brzegi jeziora są przeważnie wysokie i miejscami strome, jedynie północno-wschodnie płaskie.

Brzegi wschodnie porasta las, pozostałe zajmują pola, łąki miejscami podmokłe, zwłaszcza w środkowej części zachodnich obrzeży. Jezioro miernie zarośnięte. Oczerety względnie równomiernie występują wokół brzegów i wysp, przeważa trzcina, ponadto sitowie, tatarak, skrzyp. W zacisznych partiach zbiornika rozwija się grążel żółty. Wśród roślinności zanurzonej przeważa moczarka tworząca większe skupiska wokół brzegów części północnej i przy dużej wyspie w części środkowej. Jezioro objęte jest strefą ciszy.

NOCLEG

W pobliżu jeziora jest możliwość wynajęcia domków i pokoi.

GASTRONOMIA

Gospodarstwo będące właścicielem łowiska prowadzi sprzedaż swoich ryb poza terenem łowiska, w wyznaczonych punktach w Mrągowie.

ATRAKCJE

Nad jeziorem jest jeden ośrodek wypoczynkowy, pole namiotowe, kąpielisko, działki rekreacyjne. Kilka dzikich zejść do wody.

DOJAZD

Jezioro leżące w gminie Sorkwity, w dorzeczu Pisy, Krutyni oraz Narwi. Na obrzeżach jeziora położonych jest kilka miejscowości: na południowo-zachodnich krańcach leży gminna wieś Sorkwity, na zachodnich wieś Gieląd, dalej ku północy Pustniki, na północy Botowo, a w środkowej części brzegów wschodnich Młynik. Wokół jeziora biegną drogi, przeważnie o twardej nawierzchni. Południowym krańcem zbiornika przebiega droga nr 16.

INNE

Połów z brzegu dozwolony jest od 1 kwietnia do 30 listopada oraz wędką podlodową od 1 grudnia do 30 marca. Połów z łodzi dozwolony jest od 1 czerwca do 30 listopada oraz wędką podlodową od 1 grudnia do 30 marca.

Właścicelem łowiska jest Gospodarstwo Rybackie sp. z o.o. w Mrągowie, którego siedziba znajduje sie w innym miejscu niż opisywane łowisko.


Dane łowiska

  • Rodzaj łowiska: Komercyjne
  • Metody łowienia: Brak danych
  • Wielkość łowiska: 444 ha
  • Głębokość: śr. 6,8 m, max. 27 m
  • Ilość stanowisk: Brak danych
  • Dominująca ryba: Brak danych
  • Rekord łowiska: Brak danych

Występujące ryby


Udogodnienia / Usługi dodatkowe


Opis stanowisk

Długość linii brzegowej 18800 m.

Stanowisko nr 1 - brak informacji.

Wymogi

  • Zakaz wędkowania w nocy
Opinie użytkowników
Łowiska komercyjne spinningowe w pobliżu